Přihlásit

Lesy ČR očekávají lepší hospodářský výsledek než loni

Lesy ČR předpokládají letos lepší hospodářský výsledek než loni. Proti výsledkům pětiletého lesnického tendru 2016+ dostaly Lesy ČR zatím tři námitky. Tyto i další informace uvedl 18. 10. generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád v diskusním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce (OVM). Dosud firma letos čekala pokles hrubého zisku na 5,04 miliardy korun z loňských 7,96 miliardy Kč. Za prvních osm měsíců letošního roku státní podnik vykázal hrubý zisk 4,864 miliardy korun, jak uvedl na svém webu.

Doporučený Lesy ČR očekávají lepší hospodářský výsledek než loni

Hospodářský výsledek

"Pravděpodobně budeme mít lepší hospodářský výsledek, než byl v loňském roce," řekl v OVM Daniel Szórád. Dosavadní nižší odhad zdůvodnil obavami z ekonomického vývoje v letošním roce. Zdůraznil, že i při očekávaném lepším hospodaření Lesy ČR dále investují do pěstební činnosti a svého majetku.

Úspory na provozu firmy Szórád v pořadu dokládal na právních službách, za které podnik dříve platil i 9000 korun za hodinu a nyní je hodinová sazba 1700 korun. Firma si podle něj také víc než dřív hlídá, které právní služby bude zadávat externě. "Většinu právních kauz si řešíme sami ve firmě," řekl Szórád. Náklady na právní služby tak podle něj podnik letos plánuje třetinové ve srovnání s tím, co bylo dříve zvykem.

Růst nákladů na marketing z loňských 50 na letošních 70 milionů korun je podle Szóráda dán změnou strategie firmy. Cílem je přesun od velkých nákladných akcí, které zasáhnou malou skupinu lidí, k drobným aktivitám s co nejširším dopadem. Lesy ČR tak podporují vesnické sportovní oddíly, dobrovolné hasiče nebo skauty, řekl šéf podniku. Připomněl, že pět milionů korun firmu stála expozice v českém pavilonu na světové výstavě Expo 2015 v Miláně.

Hrubý zisk Lesů ČR do konce srpna 4,864 miliardy korun je o 467 milionů vyšší než na konci července. Za vlastní výrobky a služby Lesy ČR za osm měsíců utržily 8,532 miliardy korun, těžba činila 5,231 milionu metrů krychlových dřeva.

Dříve zveřejněný odhad firmy předpokládá letošní tržby za vlastní výrobky a služby 11,27 miliardy korun. Těžbu Lesy ČR očekávají ve výši 7,67 milionu metrů krychlových dříví. Do státního rozpočtu by měl podnik letos odvést téměř 8,3 miliardy korun. Loni a předloni LČR do státního rozpočtu odvedly celkem 12,5 miliardy korun.

Loni Lesy ČR zvedly čistý zisk o 70 procent na rekordních 6,8 miliardy korun z předloňských 3,99 miliardy korun. Hlavním důvodem růstu zisku bylo mimořádné rozpuštění rezerv ve výši zhruba dvou miliard korun. Hrubý zisk podniku loni vzrostl na 7,96 miliardy korun z předchozích 4,96 miliardy korun.

Lesní tendry (ČT 24)

Celý pořad ke shlédnutí na ivysilani.cz

Výsledku letošního tendru - zatím tři námitky

Lesy ČR dostaly zatím tři námitky proti výsledkům pětiletého lesnického tendru 2016+, jak řekl generální ředitel firmy Daniel Szórád v pořadu OVM. Lesy nyní na námitky odpoví, a pokud to uchazeče neuspokojí, mohou se obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Tendr se týkal asi pětiny území a šlo v něm o těžbu zhruba milionu metrů krychlových dřeva ročně.

"Do té chvíle, než eventuálně ÚOHS vystoupí se svým stanoviskem, nebudeme tyto tendry uzavírat," řekl Szórád. V tendru se soutěžilo celkem o 57 dílčích územních jednotek. Lesy ČR v dílčích tendrech dostaly 425 nabídek, na jednu zakázku tak hodnotily průměrně osm nabídek.

Systém tendrů je podle ředitele Lesů ČR transparentní, rozhoduje cena. Systém neumožňuje zvýhodnění uchazeče, ani jeho diskriminaci, vyjádřil se Szórád k faktu, že předběžným vítězem tendru je společnost Uniles ze skupiny Agrofert ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše před firmou Kloboucká lesní.

Uniles podal nejlepší cenovou nabídku na 12 z 57 soutěžených jednotek a Kloboucká lesní na sedm. Šéf Lesů ČR řekl, že rozhodující není počet jednotek, které firma získala, ale velikost obhospodařovaného území. Uniles tak podle Szóráda v posledním tendru obhajoval správu 100 000 hektarů, ale uspěl u 75 000 hektarů.

O 57 územních jednotek v tendru by se mělo podle předběžných výsledků podělit 21 firem. Státní podnik už dříve uvedl, že cenové nabídky za dřevo jsou nižší než loni v tendru 2015+. Pro podnik to bude znamenat snížení tržeb a zisku.

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2016+ Lesů ČR podal UNILES

red.

Naposledy změněno: pondělí, 19 říjen 2015 10:21

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Lesnictví

Aktualizováno 25. 2. Vichřice, která v neděli 23. 2. a v noci na 24. 2. zasáhla Českou republiku, nadělala v lesích státního podniku Lesy ČR...

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby