Přihlásit

Lesy ČR a Hnutí Duha odstartovaly společný projekt obnovy a ochrany lesů

Aktualizováno 19. 7. Dobrovolníci tento týden v režii státních lesníků opravují, stavějí i bourají lesní oplocenky v Českém ráji. Příští týden bude další skupina vysévat na vytěžených plochách ve Městě Albrechtice na severní Moravě semena břízy. "Ochrana a obnova lesa je společným tématem Lesů České republiky i Hnutí Duha," uvádí tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

"Dobrovolníci dělají smysluplnou práci a je za nimi vidět," ocenil jejich týdenní působení ve státních lesích hořický lesní správce z Lesů ČR Jiří Dunda.

Příští týden čeká další skupinu kalamitní kůrovcová oblast v okolí Města Albrechtice. Na holých plochách vysejí semeno břízy, ideální přípravné dřeviny pro nový les. „Teplota na vykácených svazích může být hodně vysoká, takže se v půdě ujme málokterá dřevina. Semenáčky břízy ale odolávají i v extrémních podmínkách. Bříza navíc rychle roste, takže je pro kalamitní holiny vhodná," uvedl Jan Skalík z Hnutí Duha, který se obou Týdnů pro les zúčastní.

Vysazení bříz má na Bruntálsku pomoci s uchycením jedlí a buků

Dobrovolníci budou v Jeseníkách pokračovat v zalesňování holin způsobených vinou kůrovcové kalamity vysazením bříz. Tyto plevelnaté a rychle rostoucí dřeviny mají pomoci při uchycení buků či jedlí. Práce v lesích v okolí Města Albrechtic začnou na pozemcích Lesů ČR v sobotu. V srpnu se bude nová metoda využívat i v lesích patřících městu. Za organizátory to řekla Gabriela Šťastná z Hnutí Duha.

Břízy dobrovolníci poprvé vysazovali na Bruntálsku loni. Letos v projektu pokračují. Do prací se zapojí dvě desítky dobrovolníků. "První polovina dobrovolníků začne ve spolupráci se státním podnikem Lesy ČR semena břízy vysazovat v sobotu. V polovině srpna budou pak jejich kolegové pokračovat v lesích v majetku Města Albrechtice," uvedla Šťastná. Práce podle ní potrvají vždy týden.

"Praxe ukazuje, že bříza je při současné krizi českého lesnictví pro své malé nároky a odolnost velmi vhodnou přípravnou dřevinou. Může na holinách rychle zajistit půdu proti rozpadu a erozi. Zajišťuje tak podporu pro další stromy, které vyrůstají v jejím stínu," řekla Šťastná. V parnu a na rozsáhlých holinách se tak podle ní zvyšuje naděje na přežití cílových dřevin, jako je buk či jedle. Připouští ale, že donedávna lesní hospodáři postupovali opačně. Břízu považovali za plevel a z pasek ji vyřezávali.

"Společně s dobrovolníky budeme napravovat špatné rozhodnutí minulých generací, které výrazně upřednostňovaly výsadbu smrků na nevhodných stanovištích. Zaměříme se na péči o již rostoucí listnáče a také budeme pokračovat v obnově kalamitních holin vyséváním semen břízy, s čímž jsme započali už v loňském roce. Tento způsob zalesnění je velmi efektivní. Nabízí nízké až nulové náklady na pořízení sadebního materiálu a vysoká odolnost a rychlé odrůstání břízy zajistí cílovým dřevinám vhodné mikroklima k růstu," uvedl vedoucí srpnové akce Jiří Beneš.

Kalamitu podle lesníků způsobily klimatické změny. Sucho poškodilo hlavně smrkové lesy, které mají mělký kořenový systém. Oslabené stromy pak napadá dřevokazný brouk kůrovec nebo houba václavka. Problém s kůrovcem je podle odborníků od roku 2003, zesílil ale až v roce 2015. Očekává se, že pokud sucho potrvá, tak do roku 2020 v oblastech do nadmořské výšky 550 až 600 metrů smrk uhyne.

Bruntálsko patří v Česku k nejpostiženějším oblastem. S kůrovcem bojuje i tamní lesní správa Lesů ČR, která obhospodařuje téměř 15.000 hektarů lesa. Z toho 70 procent tvoří smrkový porost. "Okolo 90 procent smrků je nějakým způsobem ohroženo," řekl bruntálský lesní správce Milan Pospíšil. Vinou kůrovce se podle něj musí až pětinásobně zvýšit těžba dřeva. "Za rok bychom měli vytěžit 120.000 metrů krychlových dřeva. Těžíme ale i 650.000 metrů krychlových," řekl.

Podle TZ Lesů ČR, red.

Naposledy změněno: pátek, 19 červenec 2019 13:57

(0 hlasů)

Komentáře   

+5 # revírník2 2019-07-24 15:09
dobrý den,

přijeďte se za námi podívat, lesní správa Město Albrechtice sídlí na nám. ČSA 12, tam Vám jistě sdělíme více informací. K přiblížení této jedinečné akce: přijelo k nám více než 10 dobrovolníků, kteří mají zajištěné své ubytování i stravování a od cca 7h do 14h jsou v lese na pasekách (ano, i v těch vedrech) a připravují kalamitní holiny výsevem břízy jakož to přípravných porostů. První den, kdy ještě nebylo takové horko se povedlo vysét holinu o ploše cca 1,5ha, kdy se sekeromotykou strhává drh o velikosti cca 50x50cm a do těchto plošek, které jsou v určitém rozestupu, se vysévá bříza.

Na závěr nezbývá než dodat, že adresu lesní správy znáte, dobrovolníci u nás budou do pátku. Tak s návštěvou neotálejte, každá pomocná ruka dobrá.
+1 # Starý 2019-07-24 22:43
Jistě, děkuji za pozvání, ale až tam těch hochů z hnutí duha bude tolik co na Šumavě při bránění těžbám kůrovců a to minimálně po takovou dobu, tak mne to začne zajímat.

Ostatně abych si byl jistý, jsou to dobrovolníci, či členové hnutí duha? Zejména mne zajímá přítomnost stejných lidí co byli na Šumavě, osobně jsem je zval do naší oblasti, ale neplatil jsem, tak je to nezajímalo...nebo jste je předělali?
+9 # Starý 2019-07-17 07:10
Plácání a plácání.
Omlouvám se předem, ale rád bych věděl počty dobrovolníků, zda je vše na jejich účet - práce, ubytování, strava a další....
A pak mi schází počty- vyseté hektary ploch a kde?, jen pro takovou "malinkou" veřejnou kontrolu, abych si udělal srovnání.
Většinou u podobných akcí jde o takový krásný "štěk" a efekt po letech = 0.
Tady jsme v lese, ne ve městě, či na poli ... vše se projeví až po letech.
Osobně nemám rád akce "vysadili jsme" a pod., končí z větší části různě, ale vypěstovali jsme a pod, to mne těší a zde na lesnickém serveru by to mělo platit dvojnásobně, včetně podobných akcí, čímž nechci snižovat jejich význam.
Jen bych rád aby si i podobní lidé, co se na těchto akcích prezentují zvykali na věc, která je pro každého lesáka běžná a to, že nelze se prezentovat a mluvit o úspěchu, a nebo neúspěchu, v řádu dnů, či měsíců, ale v řádech několika let, či desítek let, pak je to v lese vidět.
Strašná věta, ale vnímá to někdo z lesníků na tomto serveru jinak??

Od mluvčí LČR bych čekal více, a od zmíněného správce bych chtěl vědět, jak je to vidět na tom výsevu, a oplocení...co vám je bourá, když už tam nemáte stromy, ty vysoké stavy zvěře se projevují?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Komerční zpráva

Šestnáctý ročník veletrhu WOODTEC, který se měl uskutečnit od 21. do 23. října 2020 na brněnském výstavišti, se v letošním roce konat nebude. Na zrušení...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby