logo Silvarium tisk

Lesnický park Bezděz založen

Nový lesnický park Bezděz byl slavnostně založen 11. května 2011 u Informačního centra Vojenských lesů a statků ČR v Hradčanech u Mimoně. Slavnostní akt založení symbolizuje pamětní kámen před Informačním centrem VLS ČR a rovněž strom – jilm drsný (Ulmus glabra) vysazený na památku založení parku v blízkosti obce Velký Rečkov na Mladoboleslavsku.

Hlavními iniciátory myšlenky lesnického parku Bezděz jsou Vojenské lesy a statky ČR, Lesy ČR, města Bělá pod Bezdězem, Doksy, Zákupy a obec Bezděz.  Území LP Bezděz se rozkládá v lesích kolem Bezdězu na Českolipsku a Mladoboleslavsku, na rozhraní Libereckého a Středočeského kraje. Lesnický park Bezděz je třetím lesnickým parkem v ČR

„Vznik lesnického parku Bezděz je mimořádnou událostí pro celý region. Dochází k zhodnocení dlouhodobé historie lesnictví a využívání zdejší krajiny, jejíž počátky sahají až do 13. století. Kombinace specifických přírodních podmínek a způsob jejich využívání v průběhu historie vedl k přirozenému vytvoření trvale udržitelného hospodaření v lesích kolem Bezdězu. Pro tuto zajímavost a výjimečnost je vyhlášení lesnického parku Bezděz dalším logickým krokem, jak na význam a důležitost místních lesů zřetelně upozornit,“ uvedl Jiří Janota, ředitel Vojenských lesů a statků ČR.

ulmusglabra_bezdezK založení lesnického parku se připojují také Lesy ČR. Krédem lesnických parků je „Území pro přírodu i pro lidi“.  „Slogan jinými slovy vyjadřuje úsilí o rovnováhu všech tří pilířů trvale udržitelného rozvoje, tedy jak pilíře ekologického (ochrany přírody), tak i ekonomického (např. zachování hospodářského využití území s cílem produkce dřeva jako jednoho z mála obnovitelných přírodních zdrojů) a sociálního (např. zachování pracovních příležitostí pro místní obyvatele a podporu vhodných typů rekreačního využívání). Lesy ČR se k těmto myšlenkám otevřeně hlásí. Lesnický park Bezděz bereme jako snahu nabídnout trvale udržitelné lesnické hospodaření coby obecně platnou alternativu řízené ochrany území, prostou radikálních zvratů, využitelnou při hospodaření jak ve zvláště chráněných územích, tak i mimo ně,“ konstatoval Vladimír Krchov, výrobně technický ředitel Lesů ČR.

Lesnický park Bezděz se rozkládá na ploše bezmála 18 tisíc hektarů. Polovinu lesů tvoří lesy hospodářské. Ve druhé části plochy lesů jsou zastoupeny lesy ochranné, které již svou samotnou podstatou chrání velice křehkou rovnováhu stanoviště a požívají nejvyšší stupeň ochrany. Další část spektra tvoří lesy zvláštního určení, tedy lesy, které prioritně plní jiné společensky důležité funkce – například ochranu přírody, vodních zdrojů, zachování biologické různorodosti, zvýšenou rekreační či půdoochrannou funkci. Takovéto jedinečné rozmanité prostředí je domovem mnoha dnes již vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů, kteří se zde dochovali díky přístupu k využívání zdejších lesů a krajiny.

O hodnotě území z pohledu ochrany přírody nejlépe vypovídají vyhlášená zvláště chráněná území – národní přírodní rezervace (NPR) Břehyně – Pecopala; NPR Velký a Malý Bezděz; národní přírodní památka (NPP) Swamp; NPP Rečkov; NPP Klokočka; přírodní rezervace (PR) Hradčanské rybníky; přírodní památka (PP) Velký Radechov; vyhlášené evropsky významné lokality  – Velký a Malý Bezděz; Slatinné vrchy; Horní Ploučnice; Jestřebsko – Dokesko; Poselský a Mariánský rybník; Rečkov a vyhlášená ptačí oblast Českolipsko – Dokeské pískovce jako součást evropské soustavy NATURA 2000. Pro ochranu pěti druhů ptáků slouží zřízené mokřady. Jde o jeřába popelavého (Grus grus), motáka pochopa (Circus aeruginosus), lelka lesního (Caprimulgus europaeus), slavíka modráčka středoevropského (Luscinia svecica cyanecula) a skřivana lesního (Lullula arborea). Z dalších vzácných druhů živočichů se na území LP Bezděz vyskytují například tesařík alpský (Rosalia alpina), orel mořský (Haliaeetus albicilla), ledňáček říční (Alcedo atthis) či rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia).

Majetkově je dominantním vlastníkem lesních porostů stát, kdy největší část plochy lesnického parku Bezděz spravují Vojenské lesy a statky ČR. Další část území obhospodařují Lesy České republiky a nezanedbatelný potenciál představují rovněž lesy ve vlastnictví obcí Bělá pod Bezdězem, Bezděz, Doksy a Zákupy.

parkMyšlenka zakládání lesnických parků jakožto příkladných objektů trvale udržitelného hospodaření v lesích a v krajině dokázala v letech 2009–2010 sjednotit celou lesnickou veřejnost a dostala plnou podporu nejvýznamnějších lesnických institucí i osobností v ČR, včetně obou lesnických fakult. Proto byl v lednu 2010 schválen Standard lesnických parků jako koncepční dokument Ministerstva zemědělství.

„Lesnický park je ukázkou lesnického hospodaření, jako prvku rovnovážného rozvoje přírodního prostředí za současného neomezování aktivit lidí, kteří jsou součástí krajiny, v níž žijí. Naopak by mělo být využito jejich zájmu a vědomostí ke spolupráci při zlepšování stavu lesů kolem Bezdězu a lesního hospodářství. Měla by tím být povzbuzena zodpovědnost místních lidí za stav přírody v okolí jejich domovů. Významný je i prvek výchovný zaměřený na veřejnost a spolupodílení se všech subjektů na správě daného území za podpory zájmu vlastníků lesů i místní samosprávy,“ dodal ředitel Vojenských lesů a statků ČR Jiří Janota.

Podle TZ LČR a VLS (11. 5. 2011), red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2249

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2192

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2068

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1641

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1573

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1567

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě