Přihlásit

Lesnické firmy hodlají ukončit 76 % smluv komplexních a těžebních zakázek

Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci letošního roku skončí smlouvy na 96. Státní podnik na jednotky s ukončenou smlouvou vypíše nové soutěže. Možnost ukončit smlouvy předčasně dohodou z důvodu kalamitní situace a problémům na trhu s dřívím nabídl sám státní podnik. Učinil tak na základě usnesení vlády z 25. září 2017.

Doporučený Lesnické firmy hodlají ukončit 76 % smluv komplexních a těžebních zakázek

Největší počet vypovězených jednotek se týká jednotek krajských ředitelství Šumperk, Frýdek Místek, Zlín, ale i Jihlava nebo Karlovy Vary. Nelze pozorovat závislost výpovědí na zbývající délce platnosti smluv.

Například společnost UNILES 13 smluv ukončí a 13 smluv ponechá v platnosti. Společnost PROGLES vypověděla 12 smluv, největší počet ukončených smluv – 16 připadá na společnost PETRA. Nové kolo výběrového řízení nad 96 zakázkami bude připraveno v co nejkratší době s tím, že o tom, zda bude zachován senátní systém, se rozhodne na základě hodnocení nabídek tendru 2018+. Alternativou je volba překlenovacího řešení.

Dokumentace smluv ponese podle vyjádření Lesů ČR pouze drobné úpravy v oblasti hodnocení z důvodu zkrácení celého procesu. Záměrem je, aby smluvní vztah začal platit nejpozději 1. dubna 2018.

Po dobu, kdy budou jednotky soutěženy, budou Lesy ČR ve zvýšené míře využívat prezenční i elektronické akce na těžebních blocích.

Daniel Szórád se také vyjádřil k připravovanému návrhu zákazu úmyslných těžeb. Uvedl, že záměr do značné míry pravděpodobně splnil účel v tom, že došlo k určité stabilizaci na trhu s dřívím a někteří zpracovatelé si uvědomili, že snížení jejich cen nebylo zcela reálné. Zároveň podotkl, že nevěří v kompletní vyhlášení zákazu úmyslných těžeb smrku a borovice.

Počet platných smluv k 9.10.2017

 

Smluvní vztahy LČR (lesnické činnosti, těžba, bez pěstební činnosti)

 Zdroj: Lesy ČR

 Autor: redakce

 

Naposledy změněno: středa, 11 říjen 2017 18:58

(0 hlasů)

Komentáře   

+1 # cvonza 2017-11-06 11:43
Je potřeba žaloba na stát za ukončení platných smluv a okradení státu . Mocní mají - MOC velkou MOC. Dokud okradaj lesní dělnictvo ( živnostníky dodavatele) tak to šlo , ale nejsou lidi a cena za službu(práci)stoupá. STÁTE zaplať.
0 # Pavel Boucký 2017-11-06 16:17
To je poněkud extrémní stanovisko. Trh s dřívím udělal tak obrovský kotrmelec, že nelze spravedlivě požadovat dodržení původních cenových ujednání. Že v systému není žádné pravidlo, které by na tak prudký výkyv trhu reagovalo, je špatné. Dopady do firem by ale jinak byly likvidační a přenesly by se až k vlastníkům lesa. Na druhou stranu, pár let zpět nikdo ani nepředpokládal, že klimatická změna a její následky tak změní podmínky celého lesnického sektoru. Asi se bude potřeba učit hodně věcí dělat jinak a mnohá pravidla, která jsme se naučili brát jako pevně daná a neměnná, budeme muset zapomenout.
+5 # lesnar 2017-11-02 09:40
Jednoduché počty:
Jste dodavateli v kalamitní oblasti. Týdně zpracujete 7.000 kubasů kůrovce. Pily Vám snížily výkupní ceny a na každém kubíku proděláváte cca 500 Kč. Kolik je to týdně? Ze smlouvy nelze vystoupit po dohodě a ani dohodnout jiné ceny pro LČR, než je nasmlouváno předem. Tzn., že se Obchodní smlouva změnila v Otrockou a efektivita a pružnost "neviditelné ruky" není. Čekat, že nás místo ní nakrmí Ouřad....jak mu to jde je nyní vidět.
+7 # Rensa 2017-11-03 17:54
Obchodní smlouva se v otrockou nezměnila, ona tak byla napsána od začátku. To to nečetli, když podepisovali? A jestli četli, tak proč do toho lezli? A nezavání to zneužíváním dominantního postavení na trhu?
+5 # lesnar 2017-11-03 21:34
Snad jste si nemyslel, pane kolego, že bych myslel, že smlouva sama od sebe zdivočela?
V podstatě jsem konkretizoval reakci P. Bouckého. A taky navázal na svůj jiný komentář; ten o podivném hybridu, čili kříženci (myšleno mezi obchodní společností a státní organizací postavenou na byrokracii). Kdo nebo co je na trhu dominantní si nechám vysvětlit.
+5 # Rensa 2017-11-05 18:37
§§ 10 a 11 z.č. 143/2001 Sb.
+3 # lesnar 2017-11-06 12:25
Ano, ano. Zejm. par. 11, písm e) je naprosto okouzlující, neboť se tam praví toto: (zneužitím dominantního postavení je zejména:) "dlouhodobé nabízení a prodej zboží za nepřiměřeně nízké ceny, které má nebo může mít za následek narušení hospodářské soutěže"

Naprosto jasně vidím, jak LČR dává podnět ve smyslu tohoto písmene. Že jako voni za to nemohou, že se jim to prostě přihodilo, jak se ty akciovky navzájem podsekávaj. A že jako celý systém ruší, neboť je nemorální. Nebo že by UOHS jednal "z moci úřední"?

I jinak odkaz na daný zákon na hony čpí teoretizováním, jednoduché zvážení faktu, že se k vypovězení smluv připojily i firmy menší popírá konstrukci "zneužití dominance". Ta reakce je skutečně dána neschopností systému zadávání VŘ u LČR reagovat na tržní pohyby (neřkuli na kalamitní stav!!).
Připomíná mi to - a zde nechť zpozorní "cvonza" - situaci, kdy podobně formalistní bububu dělal kdosi na živnostníky, když jsme se chtěli dobrat k nějaké objektivní kalkulaci nákladů!! Prý jsme uzavírali "kartelovou dohodu", haha!!
+1 # Rensa 2017-11-06 17:19
Ach ták - já myslel LČR, zejména s ohledem na § 10 odst. 3 (více než 50% lesů v ČR a tomu odpovídající produkce dřeva uváděná na trh) a § 11 odst. 1 písm. b (podmínka nákupu dřeva dodávkou pěstebních prací).
0 # cvonza 2017-11-06 11:46
Přesně tak -lesnar je akciovka nebo sro a teď začnou rejžovat z lesa zlato .
+14 # cvonza 2017-10-26 09:13
Kdo to může ukončit , to je podvod . Hned se hlásí do dalších tendrů . Bohatí okradou stát po domluvě.
+14 # Pavel Boucký 2017-10-27 08:18
Celé to vidím jako problém koncepce. Ať už daný systémem prodeje dříví nastojato těžebním společnostem, místo vazeb LČR přímo na zpracovatele, tak i formou dlouhodobých smluv, ve kterých není efektivně ošetřena možnost rychlých operativních změn. Pokud firmy dostaly šanci vypadnout z nevýhodných smluv, které by na ně asi měly likvidační dopad a mohou uzavřít výhodnější smlouvy, dělají to. Kdyby nastavený systém uměl na kalamitní stav zareagovat jinak, vše by asi proběhlo bez takhle opticky radikálního kroku.
+3 # cvonza 2017-10-31 07:58
Proč je uzavřou ?????

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rok 2020: Kůrovcová kalamita v době covidové (Anketa Lesnické práce)

Rok 2020: Kůrovcová kalamita v době covidové (Anketa Lesnické práce)

Lesnictví

V anketě lednového čísla Lesnické práce významní představitelé lesnicko-dřevařského oboru komentovali uplynulý rok 2020. Přinášíme čtenářům Silvaria anketní odpovědi zástupců státních lesů – Josefa Vojáčka...

Lesnické práci popřáli: P. Zahradník, P. Češka, PEFC ČR, J. Pohan a M. Třeštík

Lesnické práci popřáli: P. Zahradník, P. Češka, PEFC ČR, J. Pohan a…

Lesnictví

Video uvnitř článku! Podívejte se, co kolegyně a kolegové lesníci popřáli ve třetím ze série videopřání Lesnické práci, která letos slaví jubilejní 100. vydání!

Chladné počasí loni pomohlo ALSOL snížit objem kůrovcových těžeb

Chladné počasí loni pomohlo ALSOL snížit objem kůrovcových těžeb

Lesnictví

Pracovníci Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) loni díky chladnějšímu a deštivému počasí vytěžili o téměř 90 000 metrů krychlových kůrovcového dříví méně, než původně...

Trubači Markazíni popřáli k výročí Lesnické práce

Trubači Markazíni popřáli k výročí Lesnické práce

Lesnictví

Video uvnitř článku! Ke 100. výročí časopisu Lesnická práce ve druhém ze série videí tentokrát svou zdravicí přispěli trubači Markazíni, kteří všem pro radost a zamyšlení nad...

Populární zprávy

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Lesnictví

Zobrazeno:6102

Letová aktivita kůrovců skončila, kalamita ale pokračuje. Podle vyjádření Lesů ČR je zvládnutí kalamity pro podnik prioritou. Postupně se to daří na Moravě, situace se...

Nepotřebujeme náhrady za škody zvěří, potřebujeme, aby nám kultury odrůstaly

Nepotřebujeme náhrady za škody zvěří, potřebujeme, aby nám kultury odrůstaly

Lesnictví

Zobrazeno:4425

V posledních několika letech se v důsledku kůrovcové kalamity lesníci potýkají s bezprecedentním nárůstem holin a klimatická změna s sebou nese nutnost přechodu k pestřejším...

Podzimní Kůrovcová mapa byla aktualizována

Podzimní Kůrovcová mapa byla aktualizována

Lesnictví

Zobrazeno:4275

Na základě rozdílové analýzy satelitních snímků bylo detekováno cca 8 100 ha těžeb převážně jehličnatých porostů v období od července 2020 do září 2020, dále...

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly všechny smlouvy, nejvíc má Uniles

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly všechny smlouvy, nejvíc má Uniles

Lesnictví

Zobrazeno:3588

Aktualizováno Lesy ČR uzavřely podpisem posledních čtyř smluv miliardový lesnický tendr. Vítězem pětimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby