Přihlásit

Lesníci Vysočiny sčítají polomy, zatím jsou menší než vloni

Silný vítr, který foukal zkraje týdne, způsobil v lesích Vysočiny podle prvních zjištění lesníků menší škody než vichřice Herwart z loňského 29. října. Správci lesů zatím odhadují polomy v řádu stovek až tisíců metrů krychlových. V lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) jsou škody odhadovány do 100 000 metrů krychlových dřeva. 

Rozsah škod ale ještě může stoupnout, protože dnes se ještě pracovníci někde kvůli větru do lesů nedostali. Před rokem měly některé firmy po vichřici na zemi i několik desítek tisíc metrů krychlových dřeva.

Vítr teď podle hasičů a energetiků na Vysočině nejvíc škodil na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Lesní družstvo obcí Přibyslav v této oblasti obhospodařuje 5700 hektarů lesů. Zatím má zmapované polomy v rozsahu 1000 až 2000 metrů krychlových, což je méně než jeho měsíční těžba. "Něco spadlo, ale není to množství, které by nás děsilo," uvedl ředitel Jiří Svoboda. Po loňské vichřici mělo družstvo na zemi objem dřeva odpovídající jeho roční těžbě, která se pohybuje mezi 40 000 až 50 000 metry krychlovými.

"Nějaké škody máme, pár tisíc kubíků toho je. Není to snad nějak dramatické, ale tady pořád hodně fouká," uvedl vedoucí lesního provozu žďárské společnosti Kinský Ladislav Hromádko. Pokud polomů výrazně nepřibude, mohla by je firma zpracovat do konce roku, zatímco následky loňské vichřice likvidovala do jara. Patří jí přes 5700 hektarů lesů.

Lesnímu družstvu obcí Měřín s 930 hektary lesů poškodila loňská vichřice objem dřeva odpovídající běžné těžbě za 1,5 roku. Podle dnešních prvních obhlídek odhadl prokurista Pavel Bambula, že polomy budou v porovnání s loňskem do deseti procent. Podotkl, že už teď je na dřevo špatný odbyt kvůli kůrovcové kalamitě, u čerstvého dřeva z polomů by ale mohla být o něco lepší cena. Některé stromy však vítr rozlámal.

V lesích města Jihlavy je zjištěno několik stovek metrů krychlových dřeva v polomech či vývratech. Větší škody tam podle radnice určitě způsobil kůrovec. Ve městě vítr vyvrátil vrbu v parku Gustava Mahlera v centru. Nikomu se nic nestalo.

Nejsilnější nárazy větru, až 129 kilometrů v hodině, zaznamenali meteorologové dnes ráno na stanici Svratouch na pomezí Vysočiny a Pardubického kraje. V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku foukal vítr rychlostí až 94 kilometrů v hodině. Při loňské vichřici Herwart byly v Přibyslavi nárazy větru až 125 kilometrů v hodině.

V lesích státního podniku Lesy ČR poničil vítr podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) do 100 000 metrů krychlových dřeva. Při roční těžbě kolem osmi milionů metrů krychlových dřeva, představuje poničené dřevo asi jedno procento roční těžby Lesů ČR.

S minulými velkými větrnými kalamitami není nynější větrná epizoda srovnatelná. Při dosud největší kalamitě po orkánu Kyrill v lednu 2007 bylo v lesích podniku poničeno šest milionů metrů krychlových dřeva. Loni na konci října vichřice Herwart poškodila ve státních lesích 1,7 milionu metrů krychlových dřeva.

Nejvíce poškozeného dřeva je po pondělním a úterním větru v Jeseníkách a na Vysočině. "Většinou jde o jednotlivé polámané stromy, nejde o plošné polomy," řekla mluvčí.

Podle ČTK, red.

Naposledy změněno: čtvrtek, 01 listopad 2018 11:12

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby