Přihlásit

LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

Státní podnik Lesy České republiky chce pomoci řešit nedostatek pracovníků v lesnictví poskytnutím prospěchových stipendií žákům lesnických učilišť. Stipendium 1500 korun měsíčně by mělo žáky motivovat k vyučení v lesnickém oboru.

Doporučený LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

V lesnictví nyní chybí tisíce dělníků. Chybí kvalifikovaní operátoři těžebních strojů, dřevorubci, lidé na odvozní soupravy i dělníci na pěstební práce a školkařství.

Stipendijní program Lesy ČR spustí od února a pro letošní rok na něj vyčlenily přes dva miliony korun. Výše nákladů podniku na stipendium se může v dalších letech měnit. Záležet bude na počtu žáků, kteří je získají. Od září 2018 podnik počítá s podporou až 120 učňů.

Ve státních, soukromých i jiných lesích často manuálně pracují lidé bez odborného vzdělání. "Stipendium může mladé lidi motivovat, aby se jich v lesnickém oboru vyučilo více než dnes. Získají odbornost a později dobré uplatnění," uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Lesy ČR zatím lesnické školství podporovaly nabídkou praxí, stáží, finančními dary či účastí na výuce.

Prospěchové stipendium budou moci získat žáci druhých a třetích ročníků lesnických učňovských škol v celé ČR. Získají ho budoucí lesní mechanizátoři, dělníci, opraváři lesnických strojů i ti, kteří se zabývají harvestorovými technologiemi na těžbu dřeva. "Podmínkou získání stipendia je prospěch z odborných předmětů do průměru 2,5. Dále bezproblémové chování i školní docházka, o letních prázdninách dvoutýdenní práce v lesnictví a minimálně dvouleté působení v oboru po skončení školy," řekla vedoucí personálního odboru Lesů ČR Šárka Matějíčková.

Žákům prvních ročníků Lesy ČR od září 2018 jednorázově poskytnou 1500 korun na ochranné pracovní pomůcky. "Podpoříme i rozšíření kvalifikace v oboru, tedy například získání řidičských průkazů či evropských certifikátů pro práci s motorovou pilou. Absolventům také pomůžeme s pracovním uplatněním v oboru," uvedla Matějíčková.

V roce 1990 v lesnictví pracovalo na dělnických pozicích 58.000 lidí. Nyní je v zaměstnaneckém poměru v lesnictví na dělnických pozicích přibližně 13.000 lidí, další tisíce v lesích pracují jako živnostníci. Chybějící české pracovníky mnohdy nahrazují zahraniční dělníci z východoevropských zemí. To s sebou nese i negativa. Řadu případů zaměstnávání cizinců v minulých letech řešila policie, a to kvůli jejich zneužívání a vykořisťování.

Podle ČTK, red.

Naposledy změněno: čtvrtek, 18 leden 2018 10:33

(0 hlasů)

Komentáře   

+26 # Kurovcak 2018-01-31 23:31
Tak pokud v lesích nejsou turisté , houbaři a Ti co sbírají borůvky , tak jsme tam jen my kteří tam pracujeme spíše ,že máme nějaký vztah k přírodě či pocit svobody .... Pokud Lesy ČR a následně firmy které vyhrávají tendry jako uniles nezvýší mzdové tarify tak nepomůže ani stipendium .Po vyučení to Ty mladé odradí když za dřinu budou chodit domů s holým zadkem .... Práce v lese musí být především zaplacena a to je priorita
+9 # cvonza 2018-02-03 17:10
Hodně tu dělaj Rumuni pro PETR a Ukrainci u ostatních , chtěl bych vidět papíry na pilu a stroje řidičák na traktor je pouze pro ČR , pokud zde nesloží skoušku nemůže jezdit to neni auto ,a BOZP .LČR to má kontrolovat proč to nedělaj !
+6 # keram 2018-02-04 12:57
To není jenom o rumunech a ukrajincích. Troufám si říct že 70%lesolidí ty papíry nemá a to nemluvím o ochranných pracovních pomůckách. Lčr na to se... To chce zapojit inspekce práce a jiné úřady.
+6 # Máchal 2018-02-05 08:48
To bude ještě lepší motivace než školní stipendium pro mladé naivní kluky.
+31 # cvonza 2018-01-31 09:18
Uplná blbost , pokud dřevorubec nebude brát 150 kč/m3 ve hmotě 1m3 + bez manipulace a traktor 200 kč /m3 hmota 1m3 + ,tak se nic nezmění.JEDNODUCHE , podpora školství NIC nezmění
+27 # keram 2018-01-30 21:06
Pokud se nebude dát dělat napřímo pro lčr, nebo přímé vlastníky, tak je to zbytečné. Za ty ceny ty mladé prostě do lesa nedostanete.
+12 # rapid 2018-01-30 16:21
A kde proboha jsou ti opraváři lesní techniky?Žádného jsem nepotkal.Kdyby nebyl Procházka,tak jsem vyřízenej!
+47 # zelení hájové 2018-01-22 00:23
Chápu, že je to ta nejlevnější verze, jak něco udělat - vlk se nažere a koza zůstane celá.
Hlavně vykazovat zisky a lidi platit almužnou...
ZLATÉ STÁTNÍ LESY, TENTO RÁDOBY KAPITALISTICKÝ PASKVIL = PO NÁS POTOPA

Lesu zdar !!!
( neměl by se změnit pozdrav v dnešní době na ekonomicky lépe znějící např. Kubíkům zdar !!!)
+122 # Pavel Boucký 2018-01-19 08:40
To asi nebude řešení. Pro lidi jsou dnes podstatné parametry příjmu. Dřív ti lesnicky nekvalifikovaní chodili z továren těžit do lesa proto, že si tam lépe vydělali. Dnes je to naopak, peníze jsou v továrnách lepší a v lepších pracovních podmínkách a lidi z lesů prchli do fabrik. A navíc před revolucí plnily státní lesy mnohem více sociální úlohu. Bydlení, doprava na pracoviště, často doprava dětí do školek a škol, alespoň minimální sociální zázemí pracovišť. Dnes z toho nefunguje nic. Důvody, proč chybí dělníci v lese, jsou jednoduché. Protože ta práce ztratila veškerá pozitiva. A to nevyřeší pár stokorun pro učně a závazek na dva roky.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) téměř dokončil osmimiliardový lesnický tendr 2019+. Ze 47 soutěžených jednotek uzavřel s lesnickými firmami smlouvy na 39 jednotkách. Z 39...

SVOL na valné hromadě znovu požádalo o větší podporu vlastníků lesů

SVOL na valné hromadě znovu požádalo o větší podporu vlastníků lesů

Lesnictví

Hlavním tématem 15. valné hromady Komory soukromých lesů (SVOL), která se konala 5. února v Jihlavě, byla strategie resortu v boji s následky dlouhodobého sucha...

Vláda schválila novelu, která má zrychlit výkon správy lesů

Vláda schválila novelu, která má zrychlit výkon správy lesů

Lesnictví

Aktualizováno 6. 2. Ministerstvo zemědělství, obce s rozšířenou působností a kraje budou moci rychleji vydávat opatření obecné povahy, jako je zákaz vstupu do lesů nebo...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby