logo Silvarium tisk

Konference EFI v Praze: jak reagovat na narušení lesů v Evropě?

Aktualizováno. Lesníci, akademici, vědci i zástupci zpracovatelského průmyslu diskutovali 4. dubna v Praze na mezinárodní konferenci pořádané Evropským lesnickým institutem (EFI) na téma: Jak reagovat na narušení lesů v Evropě. Zúčastnil se i ministr zemědělství Miroslav Toman a generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Foto: archiv Lesů ČR

Změna klimatu, sucho a nedostatek srážek vzbudily vážnou diskusi zástupců celého lesnicko-dřevařského sektoru v Evropě, kde lesníci napříč jednotlivými státy v několika posledních letech zachraňují lesy poškozené kůrovcem a jinými škůdci nebo větrem. Výrazně také přibylo požárů. „S kalamitami se musíme naučit žít, být na ně ale připravení a včas i rychle reagovat. Příroda se ovládnout nedá. Řešení vždy musí vycházet z objektivních a vědecky podložených faktů," zaznívalo opakovaně.

Diskuse moderované bývalým švédským premiérem Göranem Perssonem se zúčastnilo 150 vystupujících z tuzemska i zahraničí.

Rostoucí škody na lesích v důsledku změny klimatu jsou problémem v celé Evropě i ve světě. Jde především o požáry, škůdce (kůrovec) a vichřice. Jen výskyt lesních požárů se za posledních 40 let zvýšil o 230 % a kůrovce o 600 %. Je proto nutné vytvořit účinné a rychle dostupné nástroje k jejich zvládání.

Současná evropská přírodní kalamita má vzhledem k vysoké hustotě obyvatel i negativní sociální dopady, jako je snížená dostupnost vody, menší rekreační využití lesů i zaměstnanost ve venkovských oblastech. Celoevropským tématem je nedostatek kvalifikovaného personálu s tím, že je třeba podporovat lesnické školství a celoživotní lesnické vzdělávání.

Ponechávání rozsáhlých oblastí lesů bez zásahů proti kůrovci není v hustě obydlené střední Evropě možné a může vést ke zvýšení rizika lesních požárů, škod na infrastruktuře i ohrožení bezpečnosti návštěvníků lesa.

Současnou diskusi nelze zužovat na budoucnost smrku ztepilého. Objevují se stále nové hrozby pro zdraví lesa, za posledních 10 let se v Evropě objevilo 18 nepůvodních druhů škůdců, které ohrožují řadu druhů dřevin, včetně dubu a buku. Žádný z druhů dřevin proto není vhodné předem či zcela zavrhovat.

Úpravou právních předpisů je třeba uvolnit ruce vlastníkům lesů, aby mohli pružněji reagovat na kalamitní situace.

Po několikaletém přetlaku smrkového dříví na trhu je dále v příštích desetiletích počítat s jeho menší dostupností. Využívá se zejména ve stavebnictví. Dřevozpracující průmysl se musí připravit na změnu technologií i výroby. „Diskuse potvrzuje, že boj s kalamitami, důsledky klimatické změny a zvyšování druhové rozmanitosti lesů je společné evropské a celosvětové téma. Podstatný je účinný monitoring výskytu škodlivých faktorů a rychlá reakce," uvedl generální ředitel státního podniku lesy ČR Josef Vojáček.

Jak tedy reagovat na narušení evropských lesů? Řešením je podle všeho promyšlená krajinná mozaika různých lesních typů. Důležitá je i mezinárodní spolupráce v monitoringu škodlivých vlivů, výměna expertů a jejich zkušeností i příprava kalamitních postupů, zní závěr z konference.

Podle TZ Lesů ČR a MZe, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 3297

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Zobrazení: 2334

Aktualizováno: Video na konci článku Lesy České republiky s odezníváním kůrovcové kalamity snížily těžbu dříví o...

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Zobrazení: 2165

Anketa na konci. Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními...

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Zobrazení: 2143

Na základě výběrového řízení byl vybrán nový ředitel příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky Lesní správy Lány...

MZe zveřejnilo aktualizaci přehledu veškerých podpor pro vlastníky lesů, podnikatele v lesním hospodářství a uživatele honiteb

MZe zveřejnilo aktualizaci přehledu veškerých podpor pro vlastníky lesů, podnikatele v lesním hospodářství a uživatele honiteb

Zobrazení: 1629

Ministerstvo zemědělství zveřejnilo aktualizované dotační programy (stav k 15. 1. 2024). V dokumentu pro vlastníky lesů, podnikatele...

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Zobrazení: 1501

Od poloviny loňského roku jedná církev o směnách lesních pozemků s Lesy České republiky. Jaké jsou hlavní důvody...

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě