Přihlásit

Jak vznikl hit "Brouka hledej"? Markazíny zpovídala Lesnická práce

Poslední červencový den se na serveru Youtube objevil klip s názvem „Kůrovec song: Brouka hledej" od trubačů Markazíni, který svou originalitou a důvtipem dobyl nejen celou lesnickou komunitu, ale i širokou veřejnost. Co tyto muzikanty vedlo k natočení „návodu", jak si poradit s kůrovcem, a plánují další tvorbu? Na to Lesnické práci odpověděli přímo členové souboru.

Doporučený Jak vznikl hit "Brouka hledej"? Markazíny zpovídala Lesnická práce

Zleva: Petr Šejbl (bicí, trubka), Josef Kapras (lesní roh, tuba, harmonika), Jan Jílek (lesní roh), Matouš Krátký (lesní roh), Radim Král (lesní roh, zpěv), Petr Ježek (trubka, zpěv). Foto: archiv Markazínů

- Jste provozní lesáci, nebo jsou mezi vámi pouze muzikanti a myslivci?

Všichni jsme vystudovali střední lesnickou školu. Radim a Matouš v Hranicích na Moravě a zbytek kapely v Trutnově. Následně pak pět z nás studovalo na Lesnické a dřevařské fakultě v Brně a jeden z nás v Praze. Kromě Radima, který zběhl od zeleného řemesla, jsme všichni zůstali v lesnickém oboru.

- Jak se dala kapela dohromady a kde a jak působíte?

Již od střední lesnické školy jsme se věnovali lovecké hudbě a hře na lovecké nástroje (lesnice a borlice). Vznik souboru Markazíni se datuje od roku 2006, kdy jsme se dali dohromady na Lesnické a dřevařské fakultě v Brně. Zakládajícími členy tehdy byli Josef Kapras, Petr Ježek, Petr Šejbl, František Mlynář a Stanislava Šmídová. K nim se postupem času připojili Radim Král, Matouš Krátký a náš benjamínek Jenda Jílek. Nelze nezmínit Dalibora Kaprase, který si nás v roce 2009 vzal „pod svá křídla" a díky němu jsou nyní Markazíni tam, kde jsou. Jako myslivečtí trubači vystupujeme převážně na loveckých a mysliveckých akcích. Občas nás můžete vidět a slyšet i na akcích „nemysliveckých", například minulý rok jsme měli možnost vystupovat na jednom swingovém festivalu.

- Co Vás vedlo k natočení klipu „Brouka hledej"?

Byla to víceméně souhra náhod. Ale k myšlence, a hlavně k realizaci natočení samotného klipu nás přivedl právě Dalibor Kapras.

 

- Jak probíhalo natáčení klipu a kdo vymýšlel scénář?

Natáčení klipu probíhalo dosti spontánně. Jeden den jsme skladbu dostali na pult a hned druhý den jsme ji jeli do nahrávacího studia nahrát. Samotný klip jsme točili o 14 dní později. To vše pod profesionálním vedením mistra zvuku Michala Uhlíře a jeho ženy Ivanky, kterým patří veliký dík.

- Co Vás během natáčení pobavilo, máte nějakou „vtipnou historku z natáčení"?

Během natáčení nás pobavila informace od Michala Uhlíře o tom, že v jeho studiu, ve kterém jsme nahrávali hudbu, se nahrával i zvuk do materiálů pro projekt Nekrmbrouka.cz.

- Co bylo na natočení klipu nesložitější?

Určitě to nebylo nalezení paseky s kůrovcovými stromy. Nejsložitějším asi bylo samotné sestříhání celého klipu, které Michal Uhlíř zvládl při svém velikém pracovním vytížení v neuvěřitelných dvou dnech.

- Projekt Nekrmbrouka.cz, zaměřený na poradenství vlastníků lesa při kalamitě, má za pět měsíců zhruba 60 tisíc návštěv. Váš klip měl již za 24 hodin 60 tisíc zhlédnutí a po dvou týdnech přes neuvěřitelných čtvrt milionu návštěv. Čekali jste takovýto zájem, dosah a kladné komentáře?

Doufali jsme, že klip lesníky zaujme, ale tak obrovský zájem a pozitivní ohlas i mimo lesnickou veřejnost nás překvapil. Je pravdou, že jeden z prvních kladných komentářů byl právě od lidí z projektu Nekrmbrouka.cz. Jsme rádi, že snad i díky našemu klipu mají jejich videa více zhlédnutí.

- Co bylo cílem videa – pouze pobavit, na něco poukázat, nebo i vzdělat?

Video bylo natočeno především pro pobavení. Trochu nás až překvapilo, že to někteří vzali jako osvětový materiál. Pokud to však pomůže k propagaci této nelehké situace v lesnictví, tak budeme jenom rádi.

- Vaši fanoušci doufají, že budete pokračovat – plánujete další videa v obdobném duchu?

Pokračovat určitě budeme. Připravujeme pro naše fanoušky další klipy, nejen v lesnickém duchu. Videa budeme i nadále zveřejňovat na našem Youtube kanále s názvem Trubači Markazíni. Proto pokud chcete, aby vám od Markazínů nic neuniklo, staňte se jeho odběrateli.

Děkuji za odpovědi (19. 8. 2019), Markéta Penzešová 

Celý rozhovor najdete v Lesnické práci 9/2019!

Naposledy změněno: pátek, 04 říjen 2019 07:15

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Lesnictví

Předvánoční čas je ideální dobou pro obnovení předplatného odborného časopisu Lesnická práce nebo časopisu pro přátele myslivosti a přírody Svět myslivosti. Staňte se našimi čtenáři...

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) opět rozšířilo počet území mimořádně zasažených kůrovcem v České republice. Pro takto vymezené zóny bude platit možnost odkladu zalesnění až na pět...

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnictví

V souvislosti s přestřelkou týkající se využití douglasky v našich lesích, která se v posledních dnech udála v českých médiích, zaslalo Sdružení vlastníků obecních a...

MZe rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře

MZe rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře

Lesnictví

Hlasujte v anketě! MZe připravilo vyhlášku, kterou prodlužuje doby lovu u vybraných druhů zvěře. Rozšíření doby lovu, které začne platit od 1. ledna 2020, by...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby