Přihlásit

Hasiči vyjíždí k desítkám požárům lesů

Aktualizováno 10. 8. Hasiči v Libereckém kraji vyjížděli dnes od rána už k deseti požárům. Ve všech případech hořely lesy nebo travní porosty, řekla dnes ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková. Požár v blízkosti železniční trati zastavil odpoledne i vlaky mezi Bezdězem na Českolipsku na Bakovem nad Jizerou. Požárů přibývá i v dalších částech republiky.

Doporučený Hasiči vyjíždí k desítkám požárům lesů

Ilustrační foto: Miroslav Pavlík

Hořelo hlavně na Českolipsku, přibývá ale i zásahů na Semilsku. Jde o extrémně náročné zásahy, které komplikuje nejen těžko přístupný terén, ale také vysoké teploty. "Plná výstroj hasiče váží přibližně 20 kilogramů, dalších 11 kilogramů má dýchací přístroj. Zasahující hasiči se opravdu zapotí," poznamenala mluvčí. Příčiny požárů se podle ní v současném počasí jen těžko zjišťují. "Je velké sucho, stačí, aby někdo z auta odhodil nedopalek nebo nějaký turista na cestě a neštěstí je hotovo," dodala.

Nejnáročnější byl podle Bílkové zásah ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku, kde hořelo zhruba půl hektaru lesa. Hasiči tam vyjížděli už v noci. "Tři jednotky hasičů s devíti cisternami pracovaly na jeho lokalizaci do druhé hodiny ráno. Úderem sedmé se však na místo opět vraceli a pokračovali v hasebních pracích až do úplné likvidace požáru," popsala zásah mluvčí hasičů.

Další požáry likvidovali hasiči v Prysku nebo Oknech na Českolipsku, hasili také požár lesa ve Svojku na Semilsku. Na Českolipsku a Liberecku vyhlásil hejtman kvůli dlouhotrvajícímu suchu zákaz rozdělávání ohně ve volné přírodě, pálení klestí i provozu parních lokomotiv. Přísnější pravidla musí dodržovat i zemědělci při sklizni. Podle hasičů by vzhledem k rostoucímu počtu požárů na Semilsku v posledních dnech bylo dobré zákaz rozšířit na celý kraj.

"Lesní požáry se obtížně likvidují, protože k nim zpravidla dochází v těžce přístupném terénu, kde nemůžeme plně využít hasičskou techniku. Jsou velmi nebezpečné kvůli své schopnosti šířit se velkou rychlostí, navíc chování ohně v lese je mnohdy nevyzpytatelné. Požár se může šířit například i pod zemí a je pak velmi obtížné odhadnout, kde se znovu vynoří. Proto jsou tyto požáry velmi časově náročné a vyžadují si povolání většího množství jednotek," dodala Bílková.

Porušuje podle vás iniciativa "guerilla foresting" zákony ČR?

Požár tří hektarů lesa na Prostějovsku způsobil škodu 400 000 Kč

Rozsáhlý požár lesa u Otaslavic na Prostějovsku způsobil škodu 400 000 korun. Plameny les v těžce přístupném terénu pohltily v pondělí odpoledne, hasiči na místě zůstali až do dnešního rána, kdy ještě několikrát prolévali doutnající místa. Prostor tří hektarů lesa zasažených požárem již předali majitelům, řekl ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Les začal hořet v pondělí odpoledne, na místě zasahovaly desítky hasičů, 20 cisteren a povolán byl i vrtulník. Byl vyhlášen třetí stupeň poplachu.

"V posledních hodinách zde zůstaly tři jednotky hasičů na dohled a případné dohašování, rovněž byla ukončena činnost štábu velitele zásahu. V ranních hodinách několikrát prolili větší doutnající místa či pařezy stromů," uvedl mluvčí hasičů. Prostor poté předali hasiči vlastníkům, nařídili jim také několikahodinový dohled a další bezpečnostních opatření. "Příčina požáru dosud není známa," doplnil Hošák.

Požár lesa v okrajové části vojenského újezdu Březina byl hasičům nahlášen v pondělí odpoledne, hustý černý kouř byl vidět z velké dálky. Zásah jim komplikoval těžce přístupný terén, ale i hustý porost, kterým museli táhnout několika stovek metrů hasební vedení. Na pomoc hasičům přijeli i kolegové z Jihomoravského kraje. Nikdo zřejmě nebyl zraněn.

Foto a video najdete zde.

Čtěte také: V českých lesích hoří dvakrát více než loni. Jen Lesům ČR už shořelo v součtu 28 hektarů porostu

Na Mladoboleslavsku hořely louky a lesy kvůli jiskrám od vlaku

Mezi obcemi Bakov a Bělá pod Bezdězem hořely louky a lesy na několika místech podél železniční trati. Požár pravděpodobně vznikl od jisker z projíždějícího vlaku a také vlivem sucha. Na místě zasahovali hasiči i s hasicím letadlem.

„Došlo tam k tomu, že na trati mezi Bakovem a Bělou jel velmi pravděpodobně vlak s technickou závadou na brzdách. V důsledku toho pravděpodobně došlo k zapálení tohoto přírodního porostu na mnoha místech," informoval mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Po 19. hodině hořelo zřejmě už jen v lesní školce, hasiči ale ze vzduchu zkoumají, jestli nehoří ještě jinde, řekl Gabriel.

Požáry hasily dva vrtulníky a letadlo, na zemi bojovalo s požáry více než sto hasičů, kteří měli k dispozici desítky vozidel. Hasiči taktéž aktivovali leteckou hasičskou službu. U požáru bylo i hasičské letadlo a také policejní vrtulník s bambi vakem. Na místo nyní dorazí dvoucestné vozidlo od drážních hasičů, které umí jezdit po kolejích. Hasiči následně zkontrolují plochu přímo z kolejí.

Jedná se zřejmě o plochu několika hektarů. „Tím, že to není jedna souvislá plocha, tak si i velitel zásahu musí rozdělit na několik sektorů, v tento okamžik tak nikdo není schopen říct celou plochu," dodal Jaroslav Gabriel.

Před 18. hodinou hasiči již některé z požárů uhasili. Zásah je podle Gabriela rozdělený do několika událostí, u některých z nich zvýšili stupeň požárního poplachu na druhý ze čtyř možných. Gabriel řekl, že pokud by hasiči požáry evidovali jako jednu událost, byl by zřejmě vyhlášen čtvrtý, tedy zvláštní stupeň poplachu.

Více informací a video najdete zde.

Čtěte také: Na mnoha místech republiky jsou vyhlašována protipožární opatření v lesích

Podle ČTK a denní monitoring tisku, red.

 

Naposledy změněno: pátek, 10 srpen 2018 09:48

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby