logo Silvarium tisk

Evropské státy souhlasily s pětiletým prodloužením licence herbicidu glyfosát

Zástupci členských zemí Evropské unie souhlasili s návrhem Evropské komise na pětileté prodloužení licence herbicidu glyfosát. Ta by jinak skončila k 15. prosinci tohoto roku. S prodloužením licence souhlasilo osmnáct členských států. Česká republika, stejně jako klíčové Německo a Velká Británie prodloužení licence podpořily.

O prodloužení licence kontroverzního pesticidu se v Bruselu jednalo několikrát. Evropská komise rozhodnutí přivítala. Kritizoval ho naopak místopředseda výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu Pavel Poc z ČSSD nebo sdružení Přátelé Země.

Chemická látka glyfosát je nejrozšířenějším herbicidem na světě. Glyfosát je například součástí Roundupu, tedy prostředku na ochranu lesa.

Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny je glyfosát pravděpodobně karcinogenní. Za neškodný ho ale považuje Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA).

Evropská komise před časem navrhla prodloužit licenci glyfosátu o dalších deset let. Europoslanci v říjnu ale schválili většinou 355 hlasů nezávaznou rezoluci, ve které požadují úplný zákaz používání látky do konce roku 2022.

MZe chce v ČR snižovat používání glyfosátu, zvažuje zákaz neprofesionálního používání i předsklizňové aplikace

Ministerstvo zemědělství připravuje návrhy na omezení použití této účinné látky. V současnosti analyzuje možnosti, jaké může v rámci evropských pravidel využít. „I přes prodloužení licence chceme snižovat používání glyfosátu. Změny, které tomu pomohou, zapracujeme do nyní připravované aktualizace Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů v ČR. Z konkrétních opatření v úvahu připadá například úplný zákaz neprofesionálního využití glyfosátu nebo omezení četnosti aplikace na stejném pozemku," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Jednou z variant omezení využití glyfosátu je úplný zákaz jeho používání jinak než jako herbicidu včetně jakékoliv předsklizňové aplikace. Zemědělci jej nyní používají pro tzv. desikaci, tedy předčasné ukončení vegetace před sklizní. „Předsklizňové aplikace mohou být problematické kvůli krátké časové lhůtě do sklizně, rezidua pesticidů se pak mohou objevovat v potravinovém řetězci. Případný zákaz by se ale musel vztahovat na všechny účinné látky používané k desikaci, jinak hrozí, že by se glyfosát nahrazoval látkami, které mohou znamenat ještě větší riziko," uvedl ministr Jurečka.

Další návrh omezení počítá s tím, že by glyfosát mohli aplikovat pouze proškolení profesionální pracovníci, kteří vedou evidenci jeho použití. MZe zvažuje i zákaz používání glyfosátu v intravilánu obcí a na místech navštěvovaných veřejností. V zemědělství by mohl být glyfosát využíván pouze cíleně na ohniska vytrvalých plevelů (pýr, pcháč a další) namísto plošné aplikace.

Za posledních 6 let se podařilo omezit používání pesticidů v ČR celkově o 8 %. U glyfosátu je loňská spotřeba v porovnání s rokem 2012 o zhruba 309 tisíc litrů (téměř o 30 %) menší.

Podle TZ Mze (29. 11. 2017)

red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+6 # Rensa 2017-11-29 09:58
Roundup "zachráněn" díky převzetí Monsanta Bayerem https://ekonomika.idnes.cz/bayer-se-dohodl-na-prevzeti-monsanta-za-66-miliard-dolaru-pjx-/eko-zahranicni.aspx?c=A160914_134106_eko-zahranicni_rts

Teď ještě nějaký podíl v Bayeru prodat Francouzům a bude po starostech s prodlužováním licence.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2487

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2236

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2147

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 2083

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1773

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1668

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě