Přihlásit

Douglasky vypěstované ve Švédsku jsou vyváženy do Německa

Společnost Svenska Skogsplantor (SSP) poprvé vypěstovala douglasky ošetřené přípravkem Conniflex proti klikorohu borovému poté, co k tomu byla pověřena Státní lesnickou službou Dolního Saska. Během března bylo 44 000 douglasek vypěstovaných v lesní školce SSP v Kalmaru vysázeno v Dolním Sasku. Je to poprvé, co společnost SSP dodala komerčně zakořeněný sazební materiál ošetřený přípravkem Conniflex do Německa.

Foto: skogsplantor.se

Když nás Zemské lesy Dolního Saska kontaktovaly ve spojitosti s ochranou proti klikorohu bez použití chemických pesticidů, ukázali jsme jim koncept zakořeněného sazebního materiálu vypěstovaného ve skleníku a ošetřeného přípravkem Conniflex," uvedl Gustaf Thoft, ředitel pro rozvoj obchodu v SSP.

První pokus s douglaskou byl proveden v únoru 2018, kdy byla zaseta ve Švédsku semena pocházející z Německa. Systém zakořeněných sazenic se brzy ukázal výhodným, protože douglaska je během prvních měsíců citlivá vůči klimatickým vlivům. Pěstováním sazenic ve skleníku bylo dosaženo asi o 70 procent vyšší množství sazenic v porovnání s tradičním pěstováním na otevřených plochách.

První zásilka byla vysázena a manažer sadby Zemských lesů Dolního Saska Klaus Gille vidí mnoho výhod. Kvalita sazenic, dobře vyvinutý kořenový systém a nové ošetření přípravkem Conniflex učinilo na všechny velký dojem, kromě dalších přínosů.

Jsme se sazenicemi velice spokojeni. Kořeny se vyvíjejí dobře, a plug perfektně zapadá do formace kořenové masy. Očekáváme, že u tohoto typu sazenic nebude žádná deformace kořenů," uvedl Klaus Gille.

Po těchto počátečních pozitivních zkušenostech s douglaskou se objem sadby zdvojnásobí do roku 2020 a budou učiněny snahy o podobné pěstování modřínu.

Opravdu se těšíme na naši další spolupráci a budeme pokračovat v jarní výsadbě. Metody ochrany před klikorohem, které nabízíme ve formě přípravků Conniflex a Multipro, nepoužívají chemické pesticidy a věříme, že se osvědčí i v jižněji položených oblastech mimo Švédsko," říká Gustaf Zhoft.

 

Podle TZ Svenska Skogsplantor, David Sadecký

Naposledy změněno: pondělí, 29 duben 2019 13:13

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Kůrovcová situace a podpora vlastníků lesů v jednotlivých krajích

Kůrovcová situace a podpora vlastníků lesů v jednotlivých krajích

Lesnictví

Lesníci v celé republice bojují s dopady sucha a kůrovcovou kalamitou. Potýkají se s nedostatkem těžebních a asanačních kapacit i s problémy s odbytem. Jen...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro Silva Bohemica, pobočného spolku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby