Přihlásit

Douglasky vypěstované ve Švédsku jsou vyváženy do Německa

Společnost Svenska Skogsplantor (SSP) poprvé vypěstovala douglasky ošetřené přípravkem Conniflex proti klikorohu borovému poté, co k tomu byla pověřena Státní lesnickou službou Dolního Saska. Během března bylo 44 000 douglasek vypěstovaných v lesní školce SSP v Kalmaru vysázeno v Dolním Sasku. Je to poprvé, co společnost SSP dodala komerčně zakořeněný sazební materiál ošetřený přípravkem Conniflex do Německa.

Foto: skogsplantor.se

Když nás Zemské lesy Dolního Saska kontaktovaly ve spojitosti s ochranou proti klikorohu bez použití chemických pesticidů, ukázali jsme jim koncept zakořeněného sazebního materiálu vypěstovaného ve skleníku a ošetřeného přípravkem Conniflex," uvedl Gustaf Thoft, ředitel pro rozvoj obchodu v SSP.

První pokus s douglaskou byl proveden v únoru 2018, kdy byla zaseta ve Švédsku semena pocházející z Německa. Systém zakořeněných sazenic se brzy ukázal výhodným, protože douglaska je během prvních měsíců citlivá vůči klimatickým vlivům. Pěstováním sazenic ve skleníku bylo dosaženo asi o 70 procent vyšší množství sazenic v porovnání s tradičním pěstováním na otevřených plochách.

První zásilka byla vysázena a manažer sadby Zemských lesů Dolního Saska Klaus Gille vidí mnoho výhod. Kvalita sazenic, dobře vyvinutý kořenový systém a nové ošetření přípravkem Conniflex učinilo na všechny velký dojem, kromě dalších přínosů.

Jsme se sazenicemi velice spokojeni. Kořeny se vyvíjejí dobře, a plug perfektně zapadá do formace kořenové masy. Očekáváme, že u tohoto typu sazenic nebude žádná deformace kořenů," uvedl Klaus Gille.

Po těchto počátečních pozitivních zkušenostech s douglaskou se objem sadby zdvojnásobí do roku 2020 a budou učiněny snahy o podobné pěstování modřínu.

Opravdu se těšíme na naši další spolupráci a budeme pokračovat v jarní výsadbě. Metody ochrany před klikorohem, které nabízíme ve formě přípravků Conniflex a Multipro, nepoužívají chemické pesticidy a věříme, že se osvědčí i v jižněji položených oblastech mimo Švédsko," říká Gustaf Zhoft.

 

Podle TZ Svenska Skogsplantor, David Sadecký

Naposledy změněno: pondělí, 29 duben 2019 13:13

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout...

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Lesnictví

Před začátkem jarního rojení bylo na portálu NEKRMBROUKA.cz zveřejněno video, které názorně ukazuje, jak lýkožrouta smrkového vyhledávat. V srpnu byl dokončený nový videonávod, které komplexně...

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby