logo Silvarium tisk

D. Szórád: Loňské sankce za kůrovcové dříví většinou nesouvisí s kvalitou smluvních partnerů

Podle vyjádření generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda většinou nesouvisí loňské sankce za kůrovcové dříví s kvalitou smluvních partnerů, ale s obrovským rozsahem prací, které je třeba, zejména na střední a severní Moravě, v krátkém čase zvládnout. A to je těžký úkol pro kteroukoli firmu.

Na žádost médií poskytly Lesy ČR informace o loňských sankcích, které podnik udělil firmám za to, že ve smluvně vázaném termínu neodtěžily či neodvezly z lesa kůrovcové dříví. K tomu je třeba dodat, že většina loňských sankcí za kůrovcové dříví souvisí především s velkým objemem dříví, které musely loni firmy, zejména ve střední a na severní Moravě v okolí Bruntálu, Opavy, Vítkova, Šternberku a Města Albrechtic vytěžit a včas odvézt.

Jak lesníci, tak ekologové dobře znají příčiny šíření kůrovce ve spojitosti s loňským mimořádným suchem a teplem. Zejména ve zmíněných lokalitách je po loňských klimatických změnách těžba i odvoz kůrovcového dříví velkou zátěží pro lesníky, ale zejména pro smluvní partnery Lesů ČR, kteří v místě plní lesnické zakázky. Přestože těží kůrovcové dříví nepřetržitě, firmám se z reálných důvodů ne vždy podaří v daném čase kvůli obrovskému objemu dříví smluvené termíny dodržet. „Je to pochopitelné, přesto podle smlouvy naše partnery sankcionujeme, pokud v lese zůstane kůrovcové dříví déle, než je ujednáno. Rozhodně je však nehodnotíme jako problémové či nespolehlivé, a naopak si vážíme všech, kteří jsou schopni včas reagovat a díky nimž se daří situaci zvládat. To není snadné pro žádnou z firem,“ pokračoval Daniel Szórád. Sankce, které firmy dostávají, mají tedy většinou racionální vysvětlení a nesouvisí s kvalitou smluvních partnerů, jejich zodpovědným či jiným počínáním nebo plněním smlouvy. „Například společnost Kloboucká lesní měla v loňském roce vytěžit na Šternberku podle plánovaného projektu 60 500 m3. Vzhledem k velkému objemu dříví napadeného kůrovcem však nakonec musela vytěžit podle našich pokynů 153 404 m3. Nároky tedy vzrostly o více než sto procent a s tím souvisely i sankce. Zvládnout takový objem dříví bylo obtížné,“ řekl Daniel Szórád.   

Při pohlížení na sankce je tedy třeba vždy zohlednit složitost konkrétních zakázek v konkrétních lokalitách, a ne jen cifry vytržené z kontextu dění. „Čím složitější zakázka z hlediska terénu či množství kůrovcového dříví, tím je obecně větší riziko chyb v jejím plnění,“ pokračoval generální ředitel Lesů ČR. Pro dokreslení je třeba zmínit, že byl loni ve státních lesích, zejména kvůli napadení stromů kůrovcem, vytěžen rekordní objem dříví, a to 3 706 000 m3. Pro porovnání - v roce 2013 to bylo 1 014 000 m3 a v roce 2014 celkem 2 222 000 m3. Například na Lesní správě Město Albrechtice se v roce 2012 běžně těžilo v rámci nahodilé i úmyslné těžby 120 tisíc metrů krychlových. Letos je kvůli kůrovcovému dříví odhadována těžba na 450 tisíc metrů krychlových! Na Lesní správě Bruntál bylo v roce 2012 vytěženo 122 tisíc metrů krychlových dříví. Jen během letošního ledna až března se na dané správě vytěžilo už 132 tisíc metrů krychlových dříví!

Hnutí Duha žaluje Lesy ČR kvůli těžbě kůrovcového dříví

Přemnožení kůrovce souvisí s loňským mimořádným suchem a teplem. S problémem se potýkají lesníci v celé zemi, ke gradaci došlo i na Slovensku a v polském pohraničí, také v Rakousku a Německu. Nepříznivé klimatické změny i silné kvetení loni zásadně oslabily stromy, které se tak nemohly dostatečně bránit ataku kůrovců. Nedostatek vlhkosti v půdě, zejména ve vrstvách, ze kterých čerpají dospělé stromy, na téměř celé severní Moravě trval do ledna a na některých místech v této oblasti dokonce do dubna letošního roku. To také vysvětluje málokdy vídané masívní hynutí stromů po celé zimní období, které bude pokračovat nejspíš i v následujících měsících.

Nastal tak jev, který popisují učebnice ochrany lesa, tzv. sekundární šíření škůdců (škůdce napadá stromy již výrazně oslabené). To má za následek, že stejné množství kůrovců dokáže v krátké době napadnout daleko větší množství stromů, než by napadl, kdyby stromy byly zdravé. Teplé počasí navíc způsobilo, že se namnožily minimálně tři generace lýkožrouta smrkového, především na severní Moravě doprovázeného silnou populací lýkožrouta severského. „Podnikáme všechny kroky proti šíření kůrovce. Je to naše letošní priorita,“ uvedl Daniel Szórád. Státní lesníci tak letos instalovali 200 tisíc lapáků a 36 tisíc lapačů, do obranných opatření investuje státní podnik 130 milionů korun. 

red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+12 # matula 2016-04-27 06:13
Přátelé, je vidět, že se Vám mé komentáře nelíbí. . . . Ten LES je u nás zničený Systémem a jeho bezohlednou realizací zaměřenou jen na CENU a ZISK. Za kůrovcové kalamity může především politika Státu a LČR. . . . . KVALITA v daném čase není a kvalitní znalí lidi už vůbec, jen jejich zbytky a BROUKOVI PYTLÍKOVI se to na stromech líbí. . . . .:-))) Pěkný den v lese.
+18 # Lynx 2016-04-23 17:54
Plky o ničem. Podstata je stále stejná. Protože pro jeden strom se nevyplatí poslat chlapa s koníkem, počká se, až je na místě kolo a pak tam najede "lakatoš" nebo ještě lépe harvestor, pokud je toho více.
Vše korunováno "centrálně řízeným managementem ochrany lesa" podniku LČR, kdy hlavní je nasekat kubíky lapačů a nejlépe nastojato.
V praxi je vidět většinou diletantismus, nezájem a snaha o maximální profit, nic víc.

To už je snad lepší ty feromonové sáčky navěšet na buky, aspoň si kůrovec vyláme zuby a bude to účinnější ...
+20 # najše 2016-04-25 13:50
Lapače nemají kubíky, to jsou zase lapáky, víš Lynxi !
Hnutí Duha žaluje Lesy ČR proč?? Nejsou to právě Bláha a spol., kteří se mají radovat z toho, že přirozený škůdce smrčin redukuje smrk v jeho umělém areálu?? Tihle rádoby odborníci bránili sanitární těžbě u šumavského smrku, protože kůrovec je přítel lesa a teď tohle?? Kdepak, v tom budou peníze a pěkně veliké !!

Jinak problém je i jinde a řekl bych, že taky hlubší. Státní lesy de facto nepotřebují žádné dodavatele. Je něco špatného na státním traktoristovi, nebo státní "bábě" na sázení ?? Proč tedy nejsou, že??
+23 # Lynx 2016-04-26 20:04
Nejsou, protože za toho traktoristu či sázecí bábu by musely LČR státu vytopit 34% z hrubé mzdy.
Při počtu 72 LS a skromných 20 režijních pracujících(traktori sti, pilčíci, sázbáby atd.) zaměstnancích/1LS a skromném měsíčním hrubém platu 25.000,-Kč, to je za rok téměř 150mil. odvodů do státního a skoro 0,5mld. na mzdy.
A rázem by byl hospodářský zázrak jménem LČR jinde. Proto je lepší najmout všehoschopné dodavatele, kteří prostřednictvím otroků v subkách provedou potřebné práce. Dodavatel si s výkonovými normami v lesním hospodářství akorát vytře zadnici. Co na tom, že se dodavatel každých 5 let zpravidla změní. Co na tom, že kvalita není na prvním místě.
Hlavní je občas vypustit plk a chlup a PR pro veřejnost a na konci roku se chlubit rekordním ziskem.
+4 # najše 2016-04-29 08:30
tahle debata utíká mimo. Meritum článku je vystoupení Szóráda v reakci na trestní oznámení Hnutí Duha.
+5 # matula 2016-04-30 05:49
Zdar, nás ale nezajímá nějaká DUHA po dešti. Ale to Psycho v LESE. . . .Sorry najše.
+7 # Taranis 2016-04-26 19:20
"To už je snad lepší ty feromonové sáčky navěšet na
buky,..."
Žeby ? :-)
-10 # matula 2016-04-22 06:03
22.4. 1945 Zmordovali OPAVU Rusové a stálo to za to. . . . i Wehrmachtu zmrzl úsměv na tváři. . . . Pan Zsorád je ze severu a připomíná mi pilota z Tokia pana KAMIKADZE. . . . Fandím odvaze !!! OSTRAVA !!!
-2 # matula 2016-04-30 05:47
. . . . . a aby toho nebylo málo tak DNES se zastřelí Vůdce. . . . .Kdyby poslechl Klause Abarta. . . a ve špatné náladě ho nepostavil ke zdi. . . tak mohl vyhrát. . . :-)))

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 3305

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Zobrazení: 2344

Aktualizováno: Video na konci článku Lesy České republiky s odezníváním kůrovcové kalamity snížily těžbu dříví o...

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Zobrazení: 2174

Anketa na konci. Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními...

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Zobrazení: 2150

Na základě výběrového řízení byl vybrán nový ředitel příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky Lesní správy Lány...

MZe zveřejnilo aktualizaci přehledu veškerých podpor pro vlastníky lesů, podnikatele v lesním hospodářství a uživatele honiteb

MZe zveřejnilo aktualizaci přehledu veškerých podpor pro vlastníky lesů, podnikatele v lesním hospodářství a uživatele honiteb

Zobrazení: 1634

Ministerstvo zemědělství zveřejnilo aktualizované dotační programy (stav k 15. 1. 2024). V dokumentu pro vlastníky lesů, podnikatele...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 1529

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě