Přihlásit

ČLS: návrh Hnutí Duha není komplexním řešením, ale podnětem k diskuzi

Doplněno o reakci Hnutí Duha 28. 6. Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi, a 13. 6. ho předalo vládě. Česká lesnická společnosti (ČLS) reaguje na tento materiál tiskovou zprávou, podle níž vnímá zveřejněný materiál Hnutí Duha spíše jako další příspěvek do diskuze, nikoli komplexní řešení problematiky. Podrobně se věnuje jednotlivým oblastech návrhu.

Doporučený ČLS: návrh Hnutí Duha není komplexním řešením, ale podnětem k diskuzi

"Můžeme ocenit, že se jedná o pokus komplexně řešit současnou situaci v oblasti hospodaření v lesích a reagovat tak na některé negativní jevy, které zde v poslední době akcelerovaly. ČLS se touto problematikou zabývá dlouhodobě a k řadě témat organizuje odborné semináře. Snažíme se v tomto duchu vést a moderovat diskuzi, která zahrnuje odbornou i laickou veřejnost a spolupracujeme přitom s řadou předních odborníků nejen v oblasti lesnictví," uvádí republikový výbor (RV) České lesnické společnosti pro Silvarium.cz.

Čtěte také: Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

RV ČLS vnímá zveřejněný materiál Hnutí Duha jako další příspěvek do diskuze, ve které hodlá nadále aktivně vystupovat. Vzhledem k povaze a rozsahu materiálu se chce podrobně vyjádřit k jednotlivým důležitým či kontroverzním bodům samostatně v dohledné době formou odborných seminářů, kde chce na předložený materiál reagovat spíše obecně, případně upozornit na některé problematické a nekorektně zavádějící pasáže.

"Je jasné, že materiál obsahuje řadu návrhů, které si zaslouží podporu. Zároveň je však nutné v rámci objektivity upozornit na to, že některé z nich se již řadu let v lesnické praxi provádějí, nebo jsou umožněny současným stavem legislativy. Materiál však vyznívá spíše tak, jako by se v tomto směru nic nedělalo či neměnilo, což je ostatně společným rysem podobných návrhů či prohlášení, které přicházejí z této strany vnímání lesního hospodaření," uvádí ČLS.

Podle TZ ČLS, red.

Kompletní vyjádření ČLS k jednotlivým opatřením v návrhu Hnutí Duha si můžete stáhnout a přečíst zde.

Reakce Hnutí Duha na vyjádření ČLS

Hnutí DUHA děkuje za stanovisko a kritické připomínky, jimiž Česká lesnická společnost reaguje na komplexní balíček návrhů, který jsme vládě České republiky předložili. Na vypracování a připomínkování návrhů se podílela řada odborníků z několika českých univerzit, vědeckých ústavů i praktičtí lesníci. Mají-li být jakékoliv návrhy pro zlepšení stavu českých lesů přijaté, jsme si jistí tím, že nejprve musí projít odbornou a veřejnou debatou. Vítáme proto návrh České lesnické společnosti diskutovat tato témata na odborných seminářích.

Oceňujeme vzájemnou shodu na řadě jednotlivých návrhů, přičemž neshody na jiných bodech vnímáme právě jako přirozenou součást diskuse, v které se mohou ukazovat a zpřesňovat východiska a hledat společná shoda. Stejně tak plně vnímáme a oceňujeme, že na některých místech hospodaří již dnes lesníci v souladu s řadou principů, které navrhujeme. Jejich práce si vážíme a i díky nim je možné navrhovat systémová řešení. Na argumenty uvedené ve stanovisku budeme rádi podrobněji reagovat právě v bližší diskusi, nyní je ale vhodné se vyjádřit aspoň k vymezení rámce diskuse. Rádi bychom se vyjádřili i k aktuální otázce certifikace lesů.

Souhlasíme s Českou lesnickou společností, že certifikace lesů je věcí vlastníků lesů a neměla by být předmětem diskuse jiných subjektů. Jiná je ovšem situace u státních lesů, které jsou veřejným vlastnictvím a vlastníka právně představuje stát, potažmo Ministerstvo zemědělství. V takovém případě je na místě diskutovat i na úrovni veřejné a politické, jaký standard certifikace poskytuje veřejnosti dostatečnou záruku kvalitního a udržitelného hospodaření.

Zdroj: Hnutí Duha

 

Naposledy změněno: čtvrtek, 28 červen 2018 09:42

(0 hlasů)

Komentáře   

+11 # Hroch 2018-06-26 20:55
Na podněty k diskuzi není třeba pomatenců.
Třeba je odborníků, kteří mají vztah k lesu, nikoli k bezpracnému zisku, falešné slávě, Marxovi a drogám...

Obrat k lepšímu bude, až budou šílenci ignorováni, a lesnictví se bude řídit názory zkušených lesníků, nikoli veterinářů či geologů s názorem, že ,,kůrovec je porodníkem nového lesa" nebo ,,les vysušuje krajinu"

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby