logo Silvarium tisk

Chladné počasí loni pomohlo ALSOL snížit objem kůrovcových těžeb

Pracovníci Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) loni díky chladnějšímu a deštivému počasí vytěžili o téměř 90 000 metrů krychlových kůrovcového dříví méně, než původně plánovali. Lesníci také na holinách vysázeli oproti plánu více stromů.

Z původně naplánovaných 900 000 metrů krychlových kůrovcové těžby jsme se nakonec dostali na 814 000 metrů krychlových. Výrazně nám k tomu pomohlo příznivé chladnější počasí s dostatkem srážek, které zpomalilo vývoj kůrovce a nasytilo vyprahlou půdu,“ uvedl jednatel ALSOL Petr Skočdopole. Nahodilé těžby, které zahrnují odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci, by měly klesnout i letos.

Lesníci loni naopak vysadili bezmála sedm milionů sazenic oproti plánovaným 6,5 milionu. „Intenzivní výsadbou i podporou přirozené obnovy se nám podařilo stáhnout celkovou velikost holin řádově o 200 hektarů. Důkladné zalesňování je pro nás prioritou, protože jsme byli v důsledku kalamity během uplynulých čtyř let nuceni vytěžit takové množství, které odpovídá osmiletému přírůstu,“ podotkl výrobní ředitel ALSOL Arnošt Buček. Letos ALSOL plánuje vysadit opět nejméně 6,5 milionu sazenic.

V Olomouckém kraji, jehož lesy už několik let devastuje kůrovcová kalamita, sucho a vichřice, bylo předloni nově zalesněno rekordních 4 879 hektarů pozemků. Zalesněná plocha meziročně vzrostla o 1 000 hektarů a ve srovnání s ostatními kraji byla největší.

Na druhou stranu těžba dříví v Olomouckém kraji v roce 2019 po několikaletém růstu klesla meziročně o 13 procent na 2 926 milionu metrů krychlových z rekordních 3 369 milionu metrů krychlových v roce 2018. Většina dříví vytěženého předloni v Olomouckém kraji připadla na těžbu nahodilou. Předloni obnášela 2 819 milionu metrů krychlových.

Kůrovcová kalamita nejvíce postihla lesy v Jeseníkách, severní části Olomoucka a ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Těžba dříví v Olomouckém kraji se kvůli kalamitě několik předchozích let zvyšovala a správci lesů se potýkali s poklesem cen dříví na trhu. Zároveň musí investovat do obnovy lesa.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2190

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2170

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2064

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1638

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1568

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1564

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě