logo Silvarium tisk

Česko má po 12 letech světového šampiona v dřevorubeckých soutěžích

Doplněno o video. Hned tři skvělé zprávy přišly z mistrovství světa v práci s motorovou pilou, které se konalo 8.-11. 9. 2016 v polské Visle. Úřadující juniorský mistr republiky Martin Švec excelentně zvládl disciplínu "Výměna řetězu," a časem atakujícím devítivteřinovou hranici nedal celému poli nejlepších světových borců šanci. Po 12 letech si tak Česká republika přiveze ze světového šampionátu zlatou medaili.

Po sobotním zlatém úspěchu byl Martin Švec na druhém místě za loňským světovým šampionem Matthiasem Morgensternem z Rakouska , poslední disciplína "odvětvování" však zamíchala celkovým pořadím a Martin se propadl na pátou příčku. V konečném součtu bodů neudržel prvenství ani Morgenstern a mistrem světa se stal slovenský závodník Marek Lubas, kterého čeští diváci mohli letos vidět také během Lesnického dne VLS na Sklené huti, jehož součástí je otevřený národní šampionát. Morgenstern skončil druhý před Maďarem Dánielem Szalaiem.

Martin Švec je úřadujícím juniorským národním šampionem z mistrovství republiky, které každoročně pořádají v červnu Vojenské lesy a statky na Skelné huti v severočeském Ralsku. Vedle toho se stal také bronzovým vicemistrem ČR v profesionální kategorii. Martin Švec je absolventem Vyšší odborné školy lesnické a Střední lesnické školy Bedřicha Schwarzenberga Písek. Dvacetiletý lesník reprezentující české dřevorubce tak pro Česko získal zlatou medaili ze světového šampionátu po 12 letech. Posledním českým mistrem světa byl Jiří Kostrunek, který zvítězil v italském Valli di Lanzo v disciplíně kombinovaný řez.

Vypjatý závěr naopak skvěle ustál český národní tým v kategorii profesionálů. Trojice národních šampionů z posledních tří let Jindřich Fazekaš, Martin Pňaček a Josef Kučera udrželi elitní sedmé místo v konkurenci týmů z celého světa. Týmové klání ovládli Bělorusové před Němci a Švýcary.

Z vítězného běloruského týmu se rekrutoval také nový profesionální mistr světa Valerij Durovich, který svého krajana Sergeje Škudrova a třetího Němce Marco Traberta. Z českých profesionálů nejlépe skončil Martin Pňaček na 17. příčce, Jindřich Fazekaš obsadil 31. místo a Josef Kučera obsadil 33. pozici.

Budoucí lesník mezi dřevorubeckou špičkou (Moravskoslezský deník)

Mistrovství světa v práci s motorovou pilouse koná každoročně na podzim. Letos třídenní klání nejlepších světových dřevorubců probíhalo v polské Visle. Soutěží se celkem v pěti disciplínách, v každé z nich se pak vyhlašuje světový šampion, přičemž součtem bodů z nich pak vzejde celkový vítěz.

„Na rozdíl od dřevorubeckých show jsou jednotlivé disciplíny zaměřeny na dovednosti, které současný dřevorubec běžně využije při těžbě dřeva. Pravidla soutěže tak například kladou přísný důraz na dodržování pravidel bezpečnosti práce, za jejichž porušení je závodník přísně penalizován," říká hlavní rozhodčí českého šampionátu Pavel Češka.

Úvodní dovednost, kácení, patří k divácky atraktivním. Závodník v něm musí porazit v tříminutovém limitu 16 metrů vysoký strom do vytyčeného prostoru. Vedle kvality řezu a splnění časového limitu se hodnotí každý centimetr, kterým se vršek stromu odchýlí od středu vyznačené výseče.

Druhou disciplínou je výměna řetězu, ve které exceloval na probíhajícím světovém šampionátu ve Visle v sobotu právě Martin Švec. Vedle času není zanedbatelná ani preciznost výměny, protože závodník následně musí bez další manipulace s motorovou pilou absolvovat následující disciplínu. Tou je kombinovaný řez, kdy závodník musí na čas odříznout ze dvou kmenů o průměru 35 centimetrů dva kotouče o síle od 3 do 8 centimetrů. Práci přitom musí provést u každého kotouče dvěma řezy, od vrchu a spodu, které se uprostřed dřevěného masivu musí „potkat." Vedle času se měří kvalita řezu i jeho kolmost. Na tuto disciplínu navazuje přesný řez, v němž jde o uříznutí kotoučů z kmenů ležících na zemi. Ty musí závodník odříznout v co nejkratším čase a nejlepší kvalitě, aniž by zuby řetězu „zajely" do podložky, na které se kmeny nacházejí. Finálovou disciplínou je pak odvětvování. Jde o divácky atraktivní tandemový souboj dvou dřevorubců s kmenem osazeným třiceti kolíky simulujícími větve. Zde jde o to „odvětvit" kmen co nejkvalitněji, bez zářezu do jeho masivu a bez zbytkových výčnělků po větvích v nejkratším možném čase. Nejlepší časy se pohybují kolem 15 vteřin, špičkoví dřevorubci tak odvětvují rychlostí 2 větve za vteřinu.

Video ze šampionátu na Facebooku VLS

Aktuální výkony Martina Švece na mistrovství světa jsou výsledkem trendu v českém dřevorubeckém sportu z posledních let, kde je národní špička stále více tvořena mladými dřevorubci. Českou reprezentaci tak vedle Martina a úřadujícího národního šampiona Josefa Kučery tvořili poslední národní šampioni z minulých let Jindřich Fazekaš (2014) a Martin Pňaček (2015), kteří své národní tituly vybojovali ještě v juniorském věku.

„Na národní úrovni nám v posledních letech každoročně stoupá počet mladých závodníků v juniorském věku,kteří stále častěji promlouvají do předních míst celkového pořadí," potvrzuje hlavní rozhodčí MČR a šéf výpravy na světový šampionát Pavel Češka.

Více informací a fotografií zde.

Podle TZ VLS ČR, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2183

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2138

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2053

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1623

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1555

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1555

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě