Přihlásit

Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Ve čtvrtek 5. prosince projednala Poslanecká sněmovna ve druhém čtení vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Poslanec Stanislav Blaha předložil pozměňovací návrh, který podporu lesního hospodářství navyšuje o částku 5,8 mld. Kč. Pozměňovací návrh stejného znění podala i skupina poslanců Zdeněk Podal, Karla Maříková, Miloslav Rozner, Jaroslav Holík, Jiří Kobza, Radek Holomčík, Jiří Kohoutek a Radek Koten.

Doporučený Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů tyto poslanecké iniciativy podporuje. Jsme rádi, že jim není osud našich lesů lhostejný, a chápou zoufalou situaci, v níž se nacházejí vlastníci lesů", řekl František Kučera, předseda SVOL, a dodal: „Věříme, že se podaří přesvědčit dostatek poslanců napříč politickým spektrem a tento návrh bude při hlasování přijat".

V návrhu státního rozpočtu, který předkládá vláda ČR, je na podporu lesního hospodářství pro rok 2019 zatím navržena částka ve výši 620,9 mil. Kč. Ministerstvo zemědělství přislíbilo v rámci svého rozpočtu tuto částku zvýšit přibližně na dvojnásobek. Podle SVOL to ale zdaleka nestačí, protože již současné škody jsou odhadovány asi na 12 mld. Kč.

Podle tiskové zprávy SVOL je v současné době napadeno lýkožroutem smrkovým až 20 mil. m3 stojících smrkových porostů. Jediným efektivním a účinným opatřením je včasná a rychlá asanace napadených stromů. Podle některých odhadů mohou kůrovcové těžby v příštím roce dosáhnout až trojnásobku běžných ročních těžeb.

Jak dále uvádí tisková zpráva SVOL, průměrná cena kůrovcového dříví dosahuje historického minima a pohybuje se pod 1 000 Kč/m3, což je pod hranicí rentability lesního podniku; cena přitom neustále klesá. Cena kulatinových sortimentů, které tvoří 2/3 těžby, se pohybuje kolem 1 000 Kč/m3. Cena vlákninových sortimentů, které tvoří 1/3 těžby, činí cca 500 Kč/m3. Průměrný výnos z jednoho hektaru lesního majetku je přibližně 3 000 Kč pod limitem, který je nutný k obnově kalamitních ploch, jejich zajištění a pěstování do věku produkce (do 40 let). "Bez podpory Ministerstva zemědělství ve formě kompenzace ztráty na výnosu z lesní výroby (podobně jako u zemědělců), nebudou vlastníci lesů schopni obnovit kalamitní plochy a zajistit porosty do produkční fáze," říká předseda SVOL.

Poslanci navrhují v rámci rozpočtu Ministerstva zemědělství přímo vyčlenit na řešení následků sucha v lesích částku 3,8 mld. Kč. Do řešení problému chtějí zapojit i Ministerstvo životního prostředí. Navrhují posílení rozpočtu Ministerstva zemědělství o 2 mld. Kč a jejich přesun z rozpočtu Ministerstva životního prostředí. Jednu miliardu Kč navrhují použít z prostředků určených na program „Nová zelená úsporám", jenž je financován z prodeje emisních povolenek; a jednu miliardu použít z prostředků na program „Dešťovka".

Podle TZ SVOL (6. 12. 2018), red.

Naposledy změněno: čtvrtek, 06 prosinec 2018 21:56

(0 hlasů)

Komentáře   

+2 # jára 2018-12-10 19:07
Dobrý den, natrefil jsem na jedno video, No co dodat. Je to tak krásné a super ta reklama. Modrý obláček a růžové brýle. Nebo ne? https://www.youtube.com/watch?v=-SR-EwyHPPw

Co dodat. Lesům zdar.
+11 # milan.kosulic 2018-12-09 08:18
Tu "zoufalou situaci, v níž se nacházejí vlastníci lesů", jsme si my lesníci způsobili sami. Viz např. https://www.lesy.sk/lesy/media/aktuality/aktuality-tlacove-spravy-novinky/tlacove-spravy/spolocne-stanovisko-technickej-univerzity-vo-zvolene-sekcie-lesneho-hospodarstva-spracovania-dreva-mparv-sr-lesov-sr-s.html. A teď chceme po daňových poplatnících, aby nám za tyto chyby platili? Jedinou smysluplnou investicí by teď bylo tučné zástřelné na veškerou spárkatou.
0 # Vladimír Pelíšek 2018-12-10 08:36
Zastavil bych se u jedné fantastické funkce přípravných porostů, a to je jejich role jakožto "atraktorů spárkaté zvěře". Pokud mám někde takovou a takovou plochu porostů měkkých dřevin a přitom takové a takové přezvěření, bude se zvěř přirozeně stahovat (a škodit) především tam, kde najde něco k snědku. Bude-li v dané lokalitě určitý podíl porostů měkkých dřevin, určitě je bude mít zvěř v oblibě, čímž budou škody na sousedních "kulturních" porostech zákonitě nižší. Uvědomím si to vždy, když se takovým porostem prodírám a vidím, jak je doslova protkaný stezkami spárkaté zvěře. Zvyšování úživnosti prostředí, bez toho, aby se tak dělo na úkor kultur jedle, buku, dubu, to je přesně jedna z cest, jak zajistit úspěšnou obnovu, aniž bychom byli fatálně závislí na tom, jestli myslivecká sdružení budou či nebudou milostivě souhlasit se snižováním stavů spárkaté.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

Lesnictví

Ve středu 19. prosince začne v Poslanecké sněmovně závěrečné projednávání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Co přinese lesům? Sdružení vlastníků obecních a...

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko ALDP a LDK. Video v článku! Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků...

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

1°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 83%

Vítr: 11.27 km/h

  • 17 Pro 2018 2°C 0°C
  • 18 Pro 2018 3°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby