Přihlásit

Bavorské státní lesy zvýšily zisk o 5,5 milionů eur

Bavorské státní lesy (BaySF) zakončily obchodní rok 2016 se ziskem 71 milionů eur, což je o 5,5 milionů eur více než v roce 2015 (+8,4 %). Obrat dosáhl 401,8 milionů eur, to je mírný pokles o 0,6 % ve srovnání s minulým rokem, kdy obrat představoval 404,1 milionů eur.

Tisková konference o bilanci obchodního roku 2016 se zabývala následujícími tématy:
- lesní podniky v boji s kůrovcem: aktivní „kůrovcový management" zvládl následky orkánu Niklas,
- trvale udržitelné hospodaření ve státním lese vyneslo zisk 71 milionů eur,
- ofenzíva ve prospěch pěstování jedle: zastoupení jedle ve státním lese Bavorska by se mělo ztrojnásobit,
- ochrana přírodního lesa: prales budoucnosti,
- rozšíření přímého obchodování se zvěřinou: více obchodních míst v celém Bavorsku.

Stejně jako v roce 2015 bylo do bavorské státní pokladny odvedeno 65 milionů eur, z toho 6 milionů směřovalo do krizového fondu pro případ kalamitních situací v lesním hospodářství.
„Na obchodní bilanci roku 2016 se podílely na jedné straně příznivé ceny dříví a objektivně dobré rámcové podmínky, na straně druhé také negativní efekty orkánu Niklas a extrémně suchého léta roku 2015," uvedl bavorský ministr lesnictví Helmut Brunner na tiskové konferenci 7. 10. 2016.

Navzdory velkému množství kalamitního dříví a ohrožení kůrovcem se podařilo zabránit dramatickému poklesu cen dříví. Přispěl k tomu jednak preventivní intenzívní monitoring lesních porostů, zaměstnanci Bavorských státních lesů odpracovali na zásazích proti kůrovci rekordních 200 000 hodin. Podstatný význam také sehrálo rychlé odklizení a zpracování napadených stromů. V této situaci se osvědčily dobré vztahy se stálými zákazníky, převážná část dříví byla obchodována v rámci dlouhodobých smluv, což přispělo ke stabilizaci cen. Mokré skládky, které zajišťují dlouhodobé uchování kvality dříví, v mnoha případech napomohly při převisu nabídky dříví na trhu.

V obchodním roce 2016 bylo vytěženo v bavorských lesích 4,7 milionů m3 kulatiny, což je výrazně pod úrovní trvale udržitelné těžby. Pro obchodní rok 2017 se počítá s objemem těžby ve výši 4,9 milionů m3. Po zkušenostech z kalamitního roku 2015 chtějí BaySF věnovat více finančních prostředků na prevenci a kompenzaci škod. Mokré skládky jsou vhodným a praktickým řešením v případě krátkodobého převisu nabídky dříví, proto budou do krizového fondu odvedeny 2 miliony eur na zvýšení jejich kapacity.

Člen představenstva BaySF Neumeyer se na tiskové konferenci věnoval tématu obnovy a pěstování lesa. V současné době se zvyšuje podíl zalesňování jedlí, do roku 2050 by se zastoupení této dřeviny v bavorských lesích mělo více než ztrojnásobit, ze současných 2 % na 6 %. V horských oblastech by zastoupení jedle mělo přesáhnout 10 %. Roční investice do pěstování jedle a péče o jedlové porosty by se měly zvýšit ze současných 3 na 5 milionů eur. Zastoupení jedle ve státním lese má přispět k přeměně na klimatolerantní smíšené lesy, jako dřevina budoucnosti zde hraje svou významnou roli.

Obchodní rok 2016 u BaySF v číslech

  • Nové kultury: 1 844 ha (2015: 1 883 ha)
  • Péče o mladé porosty: 10 724 ha (2015: 8 553 ha)
  • Těžba: 4,7 mil. m3 (2015: 5,43 mil. m3)
  • Přírůst: 6,1 mil. m3 (2015: 6,1 mil. m3
  • Celkový obrat: 401,8 mil. eur (2015: 404,1 mil. eur)
  • Roční zisk: 71 mil. eur (2015: 65,5 mil. eur)
  • Odvedeno do bav. státní kasy: 65 mil. eur (2015: 65 mil. eur), 6 mil. eur do krizového fondu
  • Zaměstnanci (včetně učňů) k 30.06.2016: 2 713 osob (2015: 2 729 osob)

Reinhard Neft, další ze členů představenstva BaySF se při setkání s novináři věnoval tématu myslivosti a uvedl, že počet lesních závodů, které prodávají zvěřinu, se zvýšil ze sedmi na třináct. „Občané ze všech regionů by měli mít možnost si koupit chutnou zvěřinu ze státního lesa. Je velkou předností, když zákazníci vědí, ze které oblasti zakoupená zvěřina pochází," doplnil Neft. Podle jeho informací bude možné zakoupit zvěřinu v Mnichově, Norimberku, Oberammergau, Ottobeuren, Kipfenbergu a Burglengenfeldu. Informace k prodeji zvěřiny najdou zájemci na internetových stránkách BaySF. Všech 41 lesních závodů v rámci BaySF respektuje regionální koncept ochrany přírody. Společně s organizacemi na ochranu přírody byla zahájena řada projektů zaměřených na ochranu ohrožených druhů nebo biotopů na úrovni jednotlivých revírů. Do roku 2017 má být vytvořeno osm nových přírodních chráněných oblastí a stávající mají být výrazně rozšířeny. „Chtěli bychom občanům Bavorska přiblížit prales budoucnosti a dát jim možnost vidět jedinečné a krásné lesní ekosystémy," uvedl Neft. Aby BaySF posílily povědomí veřejnosti o dříví z domácích zdrojů, budou podporovat formu prezentace pod názvem „Dříví z Bavorska" („Holz aus Bayern"). „Logo s tímto názvem se bude stále častěji objevovat na transportech dříví z Bavorska a také na skládkách dříví v lese," dodal Reinhard Neft.

Podle holz.fordaq.com a www.baysf.de, HN

 

Naposledy změněno: úterý, 25 říjen 2016 11:30

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Lesnictví

Aktualizováno 10. 9. Přijetí pozměňovacích návrhů poslanců TOP 09, Pirátů a ANO k novele lesního zákona požaduje i seskupení Vědci pro les. 11. září 2019 by novelu...

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Ze satelitních dat PlanetScope pořízených převážně v období druhé poloviny července 2019 byla aktualizována Kůrovcová mapa. Ta detekuje těžby ve smrkových porostech za období mezi...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby