logo Silvarium tisk

Ano komplexnímu tendru, ne soutěži na těžební zbytky

Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství (SPLH) se jasně vyjádřilo k tendru Lesů ČR na lesnické činnosti od roku 2012 i k soutěži na prodej těžebních zbytků. Nejsilnější profesní organizace lesnických firem podporuje komplexní zakázku s modelem prodeje dříví na pni a důrazně apeluje na dokončení tendru a zahájení skutečné diskuse nad podmínkami  zakázek i provádění příštích tendrů.

Návrh smlouvy na prodej těžebních zbytků považuje SPLH za jednostranně výhodný pro státní podnik a nezaručujicí smluvním partnerům rovné podmínky. SPLH navrhuje tento tendr zrušit a postupně realizovat energetickou dendromasu v rámci komplexní lesnické zakázky.

SPLH ke zveřejněným dílčím výsledkům tendru LČR

Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství (SPLH) respektuje zveřejněné údaje s dílčími výsledky a očekává, že výběrové řízení bude dokončeno v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Jako subjekt hájící zájmy svých členů – podnikatelů v lesním hospodářství  však  má podle slov Václava Šebka, výkonného tajemníka SPLH, právo komentovat obecné podmínky podnikatelského prostředí, tak jak jsou nastaveny způsobem zadávání veřejných zakázek státním podnikem.

SPLH dlouhodobě podporuje komplexní lesnickou zakázku stojící na principech outsorcingu služeb, dlouhodobosti a ucelenosti zakázky s prodejem dříví u pně. Minulé období podle slov Václava Šebka prokázalo, že uvádění dřeva na trh prostřednictvím privátních subjektů přináší nejvyšší možný finanční efekt pro státní podnik a znamená nediskriminační možnost přístupu ke dřevu pro zpracovatele.

SPLH se podle aktuálního vyjádření neztotožňuje s optimistickým hodnocením představitelů Lesů ČR o bezkonfliktním průběhu výběrového řízení. Nastavené podmínky tendru podle SPLH ve své podstatě znamenají jednokolovou soutěž o nejvýhodnější nabídku, kde rozhoduje pouze cena, bez jakéhokoliv zohlednění kvality dodavatele prací. Podmínky druhého kola a především část zadávací dokumentace obsahující návrh textu budoucí smlouvy pak v sobě obsahuje prvky možného zneužití dominantního postavení na trhu, ze strany státního podniku.  Ve zveřejněném dílčím výsledku tendru se plně projevil chybně nastavený způsob hodnocení jediným kriteriem ceny, spolu s podmínkami zadávací dokumentace. Veřejná prohlášení ze strany  zadavatele, jejich dozorčí rady i  Ministerstva zemědělství, nastíňující varianty možného dalšího postupu, znamenají dle SPLH opětovnou nejistotu pro celý lesnický a dřevařský sektor. Časová tíseň, způsobená bezdůvodným odkladem druhého kola řízení zadavatelem, znamená pro účastníky nejistotu v zakázkové náplni na počátku roku 2012 s negativním dopadem do oblasti zaměstnanosti na venkově. Stejně negativně se projevuje rovněž v sektoru zpracovatelů dřeva.

SPLH apeluje na řádné dokončení tendru a zahájení skutečné odborné diskuse nad podmínkami realizace zakázek i provádění příštích tendrů.

Reakce SPLH na vyhlášenou obchodní veřejnou soutěž LČR k prodeji těžebních zbytků.

Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství dlohodobě kritizuje podmínky jednotlivých soutěží vyhlašovaných státním podnikem Lesy České republiky. Přes snahu SPLH neexistuje žádná platforma, na které by státní podnik a ministerstvo zemědělství pravidelně diskutovali o kultivaci prostředí v rámci sektoru lesního hospodářství. Absence komunikace mezi partnery je pak podle SPLH příčinou chybně definovaných podmínek tendrů vyhlašovaných státním podnikem.

„V důsledku zneužívání svého postavení zadavatelem jsou smluvním partnerům nabízeny pro ně nepřijatelné podmínky, jejichž výsledkem je soustavná deformace podnikatelského prostředí. Navržená smlouva o prodeji těžebních zbytků, uveřejněná jako součást vyhlášeného výběrového řízení je opět jednostranně výhodná pro státní podnik. Nezaručuje smluvním partnerům rovné podmínky. Široký rozsah sankcí a možnosti LČR pravidelně modifikovat objemy a podmínky předávaní prací, činí vyhlášenou zakázku rizikovou“. Uvádí zpráva SPLH.

SPLH proto vyzývá kompetentní osoby, aby přehodnotily vyhlášený tendr a vzhledem k chybně definovaným podmínkám ho zrušily.

Jako efektivní variantu nakládání s biomasou ve formě těžebních zbytků navrhuje SPLH postupné řešení realizace veškeré takovéto hmoty v rámci komplexní lesnické zakázky, jako součást prodeje dřevní hmoty smluvnímu partnerovi. Tento postup povede podle SPLH k žádoucímu finančnímu efektu na straně LČR, když obdrží platby za veškerou dřevní hmotu a zároveň eliminují náklady na likvidaci klestu. Tímto navrhovaným řešením bude rovněž  možná další racionalizace těžebních i pěstebních prací na straně podnikatelských subjektů vedoucí k daleko efektivnějšímu využití veškeré disponibilní biomasy. Podle názoru SPLH toto řešení rovněž přispěje k plnění přijatých závazků České republiky v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2125

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2008

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 1818

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1520

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1506

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Soukromí vlastníci lesů podporují novely zákona o lesích i o myslivosti

Soukromí vlastníci lesů podporují novely zákona o lesích i o myslivosti

Zobrazení: 1446

Soukromí vlastníci lesů na valné hromadě SVOL-komory soukromých lesů, která proběhla 22. února 2024 ve Křtinách...

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě