logo Silvarium tisk

2. globální konference dřevařského průmyslu

V kanadském Vancouveru se konala 9. 5. 2012 konference zástupců dřevařského průmyslu, na které se sešli špičkoví představitelé dřevozpracovatelů z celého světa. Zástupci ze všech kontinentů hodnotili celosvětovou situaci dřevařského a pilařského průmyslu. Shodli se na tom, že z dlouhodobého hlediska se jeví globální stav pro producenty jehličnatého řeziva velmi dobře, pokud přehlédnou aktuální ne příliš pozitivní zprávy z pilařské branže v posledních týdnech.

Severní Amerika

USA se velmi pomalu vrací k normálu ve stavební činnosti, v roce 2012 se očekává výstavba 700 000 jednotek, byť normální stav odpovídá objemu výstavby 1,6 milionů jednotek, zatím se dá obtížně předpovídat, jak dlouho bude oživení trvat.

Klasickým dovozcem řeziva do USA je Kanada, která dosahuje až 95 % podílu na trhu. Z důvodu masívní kůrovcové kalamity v Britské Kolumbii a Albertě se zde odhaduje pokles ročního pořezu z 60 milionů m3 na 40 milionů m3. Redukce množství kulatiny se projeví během 4–6 let a důsledky mohou trvat 40–60 let. Pokud se potvrdí prognóza stavebního boomu v USA, mohlo by ovšem dojít k nárůstu cen řeziva.

Čína

Stále významnější roli na trhu s dřívím hraje Čína. Je to však partner, se kterým se obtížně vytváří prognózy. Čína je v současné době schopná díky příznivým nákladům na pořez (10 US dolarů/m3) nabídnout nejvyšší ceny za kulatinu a její poptávka po dříví je v poslední době stale intenzívnější. Do Číny směřuje například třetina těžby kulatiny z Nového Zélandu, jedná se především o Pinus radiata (borovice montereyská).

V nejlidnatější zemi světa vzniká v současné době největší pilařský závod na světě.

Kdo by však očekával např. moderní zařízení firmy Linck, velmi se plete. V 16 výrobních halách bude v provozu deset jednoduchých pásových pil, které budou v jednosměnném režimu řezat 2 miliony m3 ročně. Šest z těchto výrobních hal už bylo uvedeno do provozu. Podle zástupců vznikajícího pilařského závodu není tak důležitá kvalita ani druh dříví, zájem se soustřeďuje na dodavatele, kteří jsou schopni dlouhodobě a plynule dodávat dostatečné množství suroviny. V roce 2011 bylo 42 % kvalitní kulatiny importováno z Ruska, 23% dříví střední kvality ze Severní Ameriky a 31 % z Nového Zélandu a Austrálie (borovice montereyská horší kvality). I když došlo v I. kvartále k poklesu dovozu dříví do Číny o 11 %, počítají čínští producenti s tím, že budou i nadále patřit mezi celosvětové velmoci v obchodu s jehličnatou kulatinou. Velkým odběratelem dříví se stává čínské stavebnictví, do roku 2015 plánuje Peking výstavbu deseti milionů bytů, převážně pro sociálně slabé občany.

Japonsko

Situace v Japonsku ukazuje stagnaci stavebního sektoru, což je mimo jiné způsobeno zvýšením daní ve stavebnictví a řemeslné produkci. V minulém roce bylo vystaveno přibližně 850 000 nových bytových jednotek, v letošním roce se počítá s poklesem až o 35 %. Naproti tomu narůstá potřeba rekonstrukcí stávajících staveb, v souvislosti s tím dochází ke zvyšování poptávky po stavebních sortimentech. Dřevo jako stavební materiál totiž splňuje díky pevnosti a pružnosti podmínky podle aktuálních předpisů pro stavby zejména v oblastech ohrožených zemětřesením.

Rusko

Šéf Ilim Timber Slava Bychkov hodnotil situaci v Rusku. V roce 2011 šlo na vývoz 11 milionů m3 řeziva a 20 milionů m3 kulatiny, tři čtvrtiny z toho směřovaly do Číny. Ilim Timber byl podle jejich informací v roce 2011 největším producentem jehličnatého řeziva v Rusku (487 000 m3), Mayr-Melnhof Efimovskij se podle tabulky umístil na třetím místě (360 000 m3). 300 000 m3 z produkce firmy Ilim Timber směřovalo do Číny.

Evropa

Zástupci firmy Stora Enso očekávají v Evropě další „hladový“ rok. S oživením se počítá až od roku 2013, impulsy by však podle odborníků měly přijít zvenku. Od roku 2007 došlo k razantnímu poklesu stavebního sektoru, v roce 2007 vzniklo v Evropě přes 2,5 milionů bytových jednotek, v roce 2011 pouze 1,5 milionů. Prognózy na letošní rok a rok 2013 očekávají nárůst zhruba o jedno až dvě procenta. Určitou záchranou pro Evropu jsou již několik let exportní trhy na jihu a východě. Blízký a Střední východ představuje výhledově nadějnou obchodní oblast, což dokazují demografické údaje. Zatímco například ve Švédsku je průměrný věk obyvatelstva 42 let, v oblastech Středního východu a severní Afriky je průměrný věk 25 let při populaci 300 milionů lidí.

Situace v Evropě zůstává pro pilařské závody i nadále komplikovaná. Díky disciplíně v podobě snížení objemu pořezu bylo možné dosáhnout alespoň mírného zvýšení cen řeziva. Někteří zástupci pilařské branže z Evropy dokonce hovořili doslova o „surovinové válce“, zejména v Rakousku, Německu a České republice. O něco méně dramatická je situace ve Finsku, Švédsku a Pobaltí. Pokud mají vzniknout nové kapacity, pak jen tam, kde je k dispozici dostatek kulatiny, to znamená v Polsku, Bělorusku, Rumunsku nebo na Ukrajině. Jak obtížná je situace v Evropě, dokazují slova šéfa Ilim Timber Bychkova: „Dostali jsme několik nabídek koupit velké pily v Rakousku, České republice, ve Finsku a Švédsku“. Vše nasvědčuje tomu, že ve střední a severní Evropě musí nastat konsolidace stavu pilařské branže.

Podle www.timber-online, HN

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2231

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2192

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2067

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1639

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1572

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1567

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě