Vytisknout stránku

Firmy se s LČR přou o cenu dřeva

Tisková zpráva Lesů ČR poukázala na aktuální spor, který vedou někteří smluvní partneři LČR se státním podnikem. Nechtějí totiž platit za dřevo původně nabídnutou cenu upravenou cenovým indexem ČSÚ, vyhlášeným v únoru 2011. Podle něj totiž vzrostly ceny dřeva oproti II. čtvrtletí loňského roku o 11,4% u jehličnatého dříví a 0,1% u listnatého dříví. Státní podnik na smluvních cenách trvá.

Jak uvádějí LČR ve své tiskové smlouvě, úprava kupní ceny dříví formou indexace byla součástí zadávacích podmínek ve veřejné zakázce.

„Uvědomujeme si cenový nárůst u jehličnatého dříví. Státní podnik ale nemůže postupovat jinak. Ze smlouvy jednoznačně vyplývá, že na indexaci musíme trvat, protože v opačném případě by došlo k porušení soutěžního práva. V současné době je cenový vývoj ve prospěch Lesů ČR, ale je reálné, že v dalších čtvrtletích se cenový vývoj obrátí ve prospěch smluvních partnerů, jak tomu ostatně vždy bylo i v minulých letech,“ uvedl Zbyněk Boublík, tiskový mluvčí podniku Lesy České republiky.

Podle něj některé firmy odmítly za dřevo zaplatit indexovanou cenu s tím, že požadovali přehodnotit výši indexu ČSÚ. K tomuto přehodnocení došlo 9. února 2011, kdy byl zveřejněn ČSÚ upravený cenový index +11,4% u jehličnatého dříví a +0,1% u listnatého dříví. ČSÚ svou chybu v přenosu dat od respondentů do výpočtu indexu oznámil a zveřejnil index nový. Korigovaný index je pro smluvní partnery výhodnější než index původně vyhlášený ČSÚ, podle kterého měly vzrůst ceny jehličnatého dřeva o +13,1% a listnatého o +0,7%.

„Indexace cen respektuje data zveřejňovaná ČSÚ a je nejobjektivnějším ukazatelem cenotvorby, protože vychází ze skutečných cen, za které byly obchody ve sledovaném období na trhu realizovány,“ říká Zbyněk Boublík. K úpravám cen dřeva pro své smluvní partnery proto Lesy ČR indexaci cen standardně používají, nedílnou součástí byla již u tříletých tendrů v právě uplynulém období (2008 – 2010). Tradiční lesnické firmy tak již mají s indexací cen své mnohaleté zkušenosti. Indexace funguje obousměrně, a je tak možné, že ceny dřeva budou klesat a index se ve zbylých čtvrtletích letošního roku obrátí ve prospěch smluvních partnerů.

V závěru tiskové zprávy pak LČR uvádí: Indexace cen není nic jiného, než zjišťování aktuální tržní ceny jakékoli komodity, například obilí, uhlí, ropy nebo v našem případě dřeva. Cena se u všech komodit mění podle nabídky a poptávky a ani dřevo není v tomto ohledu nijak výjimečné. Tento systém je zcela spravedlivý a objektivní jak pro Lesy ČR, tak i pro smluvní partnery.

Zdroj: Tisková zpráva LČR

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)