Logo
Vytisknout tuto stránku

Finové staví největší továrnu na zpracování dřeva na severní polokouli

Společnost Metsä Fibre, součást skupiny Metsä Group, postaví ve finském městě Kemi obří továrnu na bioprodukty. Hodnota investice dosahuje 1,6 mld. eur a jde o největší investici finského lesnického průmyslu na území Finska a zároveň půjde o největší továrnu na zpracování dřeva na severní polokouli.

Doporučený Finové staví největší továrnu na zpracování dřeva na severní polokouli

Nový závod nahradí současnou celulózku, která je na konci životnosti. Tato investice bude v následujících letech znamenat příležitosti i pro zahraniční dodavatele, včetně českých firem, a to jak v oblasti samotné výstavby, vybavení továrny a demolice staré celulózky, tak na poli souvisejících infrastrukturních projektů a následné výroby. Odhaduje se, že na výstavbě závodu bude pracovat kolem 15 000 lidí.

Výstavba závodu potrvá přibližně dva a půl roku a dokončen by měl být během třetího čtvrtletí roku 2023. Skupina Metsä Group kromě toho buduje nejmodernější pilu na světě ve finském Rauma. Tyto investice přispějí významnou měrou k boji s klimatickou změnou.

Dříví zpracovávané v továrně bude pocházet z udržitelně obhospodařovaných lesů a jeho původ bude vždy znám. Závod bude zpracovávat přibližně 7,6 milionů krychlových metrů vlákninového dříví ročně, což je o 4,5 milionu metrů krychlových více než v současné celulózce v Kemi. Dříví by mělo pocházet převážně z finských, v budoucnu též ze švédských lesů. Zvýšená dodávka dříví by měla pocházet z rašelinných oblastí.

Dřevozpracující závod v Kemi bude vyrábět kolem 1,5 milionu tun celulózy z listnatého a jehličnatého dříví ročně a mnoho dalších produktů jako např. dřevěné pelety, terpentýn, bioplyn, kyselinu sírovou či borovicový olej. Mimo to bude vyrábět 2,0 TWh obnovitelné elektřiny ročně, což odpovídá 2,5 procentům celkové výroby elektřiny ve Finsku a spolu se závodem v Äänekoski 5 procentům. 

Dřevozpracující závod v Kemi zvýší hodnotu finského exportu o přibližně 0,5 mld. eur a roční příjem z prodeje a domácích nákupů bude rovněž okolo 0,5 mld. eur. Továrna poskytne kolem 250 pracovních příležitostí na desetiletí. Významná část celulózy vyrobené v závodě v Kemi bude použita na výrobu vysoce kvalitních krycích kartonů. V souvislosti s novým závodem bude zřízeno kolem 1 500 nových pracovních míst, většina v oblasti zásobování dřevem. 

Dříví zpracovávané v továrně bude pocházet z udržitelně obhospodařovaných lesů a jeho původ bude vždy znám. Závod bude zpracovávat přibližně 7,6 milionů krychlových metrů vlákninového dříví ročně, což je o 4,5 milionu metrů krychlových více než v současné celulózce v Kemi. Dříví by mělo pocházet převážně z finských, v budoucnu též ze švédských lesů. Zvýšená dodávka dříví by měla pocházet z rašelinných oblastí.

Nový závod v Kemi bude vyrábět kolem 1,5 milionu tun buničiny z listnatého a jehličnatého dříví ročně a mnoho dalších produktů jako např. dřevěné pelety, terpentýn, bioplyn, kyselinu sírovou či borovicový olej. Bude též vyrábět 2,0 TWh obnovitelné elektřiny ročně, což odpovídá 2,5 procentům celkové výroby elektřiny ve Finsku a spolu se závodem v Äänekoski 5 procentům. 

Podle Metsä Fibre press release a Velvyslanectví České republiky v Helsinkách

Naposledy změněno: pondělí, 22 únor 2021 13:03

(0 hlasů)
Silvarium.cz | Provozovatel Lesnická práce s.r.o. | All Rights Reserved.