Vytisknout stránku

Ruské státní lesy odmítají hypotézu o úmyslném zapálení lesů na Sibiři

Žhářství nemohlo být příčinou katastrofálních lesních požárů na Sibiři během letošního léta, prohlásil šéf státní agentury Rosleschoz, která má hospodaření s lesy v Rusku na starosti. S tezí, že sibiřské lesy podpalovali lidé, kteří se tak snažili zamaskovat stopy po nelegální těžbě, před časem přišel předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv. Tato hypotéza si mezi Rusy získala velkou popularitu, a to patrně i díky opakování ve státních televizích.

"Řeč jde o odlehlých územích, ale tam se kácet, ať legálně, nebo nelegálně, nedá prostě proto, že odtud dřevo nelze odvézt," prohlásil Michail Klinov podle serveru Newsru.com s tím, že lesní požáry zuřily především právě v těchto nedostupných oblastech.

Zákon úřadům umožňuje, aby lesní požáry v odlehlých oblastech nechaly být, pokud by náklady na hašení přesahovaly předpokládané škody. Podle ekologů oheň letos zničil lesy na skoro 15 milionech hektarů. Hrozilo, že padne sedm let starý rekord, kdy v Rusku shořelo 18,1 milionu hektarů lesa, což je plocha přesahující dvojnásobek rozlohy České republiky.

Pokud už k odhalení případů žhářství došlo, ukázalo se podle Klinova, že důvodem nebyla snaha zamaskovat nelegální těžbu, ale snaha získat povolení vytěžit ohořelé dřevo.

Premiér Medveděv vyslal na Sibiř vyšetřovatele a prokurátory ve snaze dopadnout žháře, ale ti na místě podle serveru Newsru.com odhalili nedbalost a lajdáctví úřadů. Ale opakování hypotézy o úmyslném podpalování lesů na Sibiři ve státních televizi zřejmě způsobilo, že podle průzkumu střediska Levada polovina Rusů věří, že lesy na Sibiři hořely, aby zamaskovaly nezákonnou těžbu. Jen čtvrtina se domnívá, že za katastrofu může hlavně neochota úřadů lesní požáry hasit.

Klinov na ekonomickém fóru ve Vladivostoku přičetl vinu za požáry především globálnímu oteplování, které prodlužuje období veder a sucha. "Situace se bude dále zhoršovat, a to nejen v Rusku," varoval. "Vědci předpovídají, že se období veder a sucha ještě prodlouží, a to hlavně v oblasti severských lesů, tedy na většině ruského území. Tato situace nás znepokojuje a žádá si přijetí mnohem vážnějších a rozsáhlejších opatření, abychom ji udrželi pod kontrolou," zdůraznil.

Šéf ruského hydrometeorologického ústavu Maxim Jakovenko také varoval, že "situace se bude každým rokem zhoršovat, protože klimatické změny jsou už vidět všude, dokonce i u nás v Rusku". Na severu je to prý ještě horší než světový průměr, v některých oblastech Sibiře jsou teploty o osm až deset stupňů vyšší než býval dlouholetý průměrný údaj.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)