Vytisknout stránku

Ministr Milek: Bez vyhlášení nouzového stavu se neobejdeme

Aktualizováno 16. 5. Zvládnutí současné kalamitní situace v lesích je nereálné bez vyhlášení nouzového stavu a bez intenzivní meziresortní spolupráce. Uvedl to ministr zemědělství Jiří Milek na  jednání ke krizové situaci v lesích 15. 5. 2018.

Dnešního jednání, které ministr svolal ke kalamitní situaci v lesích, se zúčastnil předseda vlády Andrej Babiš, ministr životního prostředí Richard Brabec a zástupci Lesů ČR a Vojenských lesů a statků. Účastníci se shodli na základních krocích, které je nezbytné v nejbližší době udělat.

„Považuji za důležité, aby vláda vyhlásila nouzový stav. Kalamita je tak rozsáhlá, že bez zapojení ostatních resortů již není možné ji zvládnout. Domluvili jsme se na setkání se všemi zainteresovanými skupinami a budeme problém dál intenzivně řešit," řekl ministr zemědělství Jiří Milek.

Čtěte také: Expert: Problém Lesů ČR v boji s kůrovcem je systém zakázek (ČTK)

V rámci nouzového stavu by se zrychlily všechny procesy a spolupráce všech resortů. Ministr Milek bude například požadovat, aby Ministerstvo dopravy udělilo výjimky z tonáží, rozměrů a doby jízd kamionů, které odváží dříví z lesa. Je rovněž třeba, aby České dráhy a ČD Cargo navýšily kapacity vagonů pro dopravu dřeva na úkor jiných materiálů nebo odložilo plánované výluky, které by komplikovaly odvoz dřeva ke zpracování. Ministerstvo průmyslu a obchodu by podle Milka mělo v řešení kalamity sehrát roli regulátora trhu se dřevem, Ministerstvo vnitra by mohlo v naléhavých případech operativně nasadit techniku hasičů pro zajištění těžebních a vyklízecích prací a ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí pak zajistit zahraniční pracovníky na lesní práce. Aktuálně chybí v lesním resortu minimálně čtyři tisíce pracovníků, které nelze na domácím trhu práce sehnat. Zároveň je třeba vyřešit nedostatek míst, kde je možné vytěžené dřevo skladovat.

Video - Česká televize (Události, komentáře, 15. 5.): Kůrovcová kalamita a politický marketing

„Dnes v podvečer jsme s náměstkem Patrikem Mlynářem a pověřeným ředitelem Lesů ČR Tomášem Pospíšilem jednali se zástupci Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků a požádali je o navýšení skladových kapacit pro dřevo napadené kůrovcem. Představitelé asociace nám toto navýšení přislíbili, za určitých podmínek dřevo nad rámec běžné zásoby uskladní," uvedl ministr Milek 15. 5.

K řešení situace je důležité vyhlášení stavu nouze z důvodu přírodní katastrofy. To by umožnilo rychlejší postup v boji proti kůrovci v nejvíce postižených lokalitách, např. rychlejší nákup techniky nebo zajištění pozemků na dočasné skladování dřeva.

Podle TZ MZe, red.

Vyhláška umožní pěstování více druhů dřevin na kalamitních plochách

Lesníci by mohli využívat při obnově lesního majetku více druhů dřevin, například rychle rostoucí. V lesích by se tak měly více objevovat břízy, osiky a topoly. Umožňuje to novela vyhlášky, kterou ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení. 15. 5. to na tiskové konferenci uvedl pověřený ředitel Lesů ČR Tomáš Pospíšil. Podle něj se při obnově porostů nyní zhruba ve 32 procentech sází smrk, zbytek tvoří jiné dřeviny.

Porosty rychle rostoucích dřevin by byly využívané na místech, kde se ve velkém provádí kalamitní těžba.

Změna struktury může pomoci lesům i podle ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce (ANO). Už se to podle něj ve prospěch listnáčů děje, ale bude to trvat další desítky let. "Je prostě zjevné, že v celé řadě oblastí už nemá cenu smrk sázet," řekl. Pospíšil dodal, že každoročně se obnoví zhruba procento lesa, podle něj ale mají Lesy ČR nástroje na rychlejší obnovu.

Podle ČTK, red.

 

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)