Vytisknout stránku

Vyhláška 76/2018 Sb. o opatřeních k ochraně lesa vstoupila v platnost

Méně povinných lapáků na kůrovce a větší důraz na vyhledávání napadených stromů zavádí novela vyhlášky 101/1996 Sb., která jako vyhláška 76/2018 Sb. o opatřeních k ochraně lesa a vzor služebního odznaku a vzor průkazu lesní stráže, ve znění vyhlášky č. 236/2000 Sb. vstoupila v platnost 11. 5. 2018.

Původní podoba vyhlášky ukládala vlastníkům lesů postižených kůrovcovou kalamitou přípravu příliš vysokého počtu odchytových zařízení – lapáků a feromonových lapačů. Taková opatření ubírala kapacity pro zajištění včasného vyhledávání a likvidaci kůrovcem napadených stromů.

Novela vyhlášky spočívá především v úpravě požadavků na počty odchytových zařízení. Dosud platilo, že vlastník lesa musel vytvořit minimálně jedno takové opatření na pět hektarů lesa se smrkovými porosty bez ohledu na to, zda byly stromy kůrovcem napadeny, nebo ne. Nyní se tento požadavek snižuje na jedno odchytové zařízení na dvacet hektarů. Náklady na tvorbu lapáků se tím sníží na jednu čtvrtinu. Na stejnou úroveň bude možné snížit počet odchytových opatření ve smrkových porostech s mimořádným kalamitním stavem více než deset metrů krychlových na jeden hektar.

V této souvislosti byla také zpřesněna hlediska pro určování základního, zvýšeného a kalamitního stavu lýkožroutů na smrku. Stávající výčet kalamitních škůdců byl doplněn o lýkožrouta severského. Vyhláška 76/2018 Sb. nabyla účinnosti zveřejněním ve Sbírce zákonů 11. května 2015.

Red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)