Vytisknout stránku

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o opatřeních k ochraně lesa a vzor služebního odznaku a vzor průkazu lesní stráže, ve znění vyhlášky č. 236/2000 Sb., kterou stanoví, že se kůrovcové kalamity můžou řešit podle krizového zákona. Úřad chce novelu schválit co nejdříve.

Novela je reakcí na kůrovcovou kalamitu, která se stále hlavně na východu republiky zvětšuje. Je to důsledek mimo jiné sucha v posledních letech. "Zkušenosti z praxe svědčí o tom, že popsané mimořádné kalamitní poškození lesních porostů, které lze označit za kalamitu regionálního, respektive až celostátního rozsahu, nelze již zvládnout ani běžnou činností orgánů státní správy lesů (obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a krajských úřadů). Proto se navrhuje, aby za takových okolností bylo ke zvládnutí kalamity možno využít opatření podle právních předpisů upravujících krizové řízení," vysvětluje ministerstvo.

Znění vyhlášky poslané do meziresortního připomínkového řízení najdete zde.

O tom již v únoru hovořil ministr v demisi Jiří Milek (za ANO), chtěl právě změnit legislativu tak, aby v případě kůrovcové kalamity měli lesničtí hospodáři méně svázané ruce.

Podle člena předsednictva Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) Radomíra Charváta by vyhláška mohla přinést větší flexibilitu. "Po těch třech letech sucha nastala krizová situace a potřebovala strašně rychle řešit," řekl R. Charvát. Po vyhlášení krizového stavu podle něj může dojít lépe i k zapojení dalších orgánů státní správy jako je ministerstvo pro místní rozvoj nebo ministerstvo dopravy.

Čtěte také zde: Agrární komora a část lesníků žádají po vládě opatření kvůli kalamitě

Problémem je podle něj i to, že státní podnik Lesy ČR jako veřejný zadavatel vypisuje tendry na práce na boj proti kůrovci. Například podniky starající se o bavorské lesy veřejným zadavatelem nejsou. "Existuje tam naprosto bezproblémová a plynulá komunikace. Lesník najde kůrovcové kolo, zavolá dodavatele prací a druhý den se ty stromy pokládají na zem," uvedl Charvát. Podle něj není vina v nepružnosti samotného personálu státního podniku, ale ve špatně nastavených pravidlech.

Novela také zařazuje lýkožrouta severského mezi škůdce, kvůli jehož aktivitě se mohou kalamity vyhlašovat.

Na začátku března vyzvala Agrární komora ČR vládu v demisi, aby prosadila mimořádná řešení kalamitní kůrovcové situace. Mimo jiné by se měly podle komory uvolnit peníze na opravy a údržbu silnic poškozených zatížením při přepravě kůrovcového dřeva. Stát by také měl zjednodušit odběry vody za účelem kropení dřevní hmoty na tzv. mokrých skládkách či odsouhlasit dotace pro využití dřeva na energetické účely. To bude stát nad rámec národních i evropských dotací a rozpočtu krajů 1,2 miliardy korun.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)