Vytisknout stránku

Lesnické firmy žádají změny smluv s Lesy ČR

Lesnické firmy se obávají dopadů kůrovcové kalamity na severovýchodě Moravy a následků vichřic v okolních zemích. Kvůli nižším cenám dříví na trhu se jejich smlouvy s Lesy ČR stávají nevýhodnými a chtějí jejich změny, uvedly Hospodářské noviny. Případná dohoda by však mohla Lesy ČR přijít na stovky milionů až miliardy korun. Pokud se ale smluvní partneři a Lesy ČR nedohodnou, může to znamenat ukončení smluvních vztahů a následné problémy s prováděním nahodilých těžeb. 

"Proběhlo zatím první jednání, komentovat výsledky by tak bylo předběžné," řekl pro Hospodářské noviny výkonný ředitel Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) Zdeněk Musil. "Situace na trhu je ale u některých firem katastrofální. Pokud se nedohodneme, mohlo by to mít na některé naše členy likvidační dopady," dodává.

Kůrovcová kalamita nabrala největších rozměrů v suchem oslabených porostech na v oblastech Bruntálu, Albrechtic, Vítkova a Šternberku  Kromě severu Moravy se navíc kůrovec začíná šířit i v dalších oblastech. Situací se podle slov ministra životního prostředí Richarda Brabce již zabývala také Vláda ČR.

Druhým aktuálním problémem je podle ALDP lesní kalamita a polomy v okolních zemích. Jak řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce šéf Lesů ČR Daniel Szórád, jen v sousedních regionech Bavorska, Horního Rakouska, Slovenska a v Polsku letos popadalo na 16 milionů kubíků dřeva. Tedy zhruba stejně, jako se v Lesích ČR vytěží za celý rok.
"V tuto chvíli se tak na trh dostává obrovské množství dříví. Často je to přitom v oblastech, kam historicky míří velká část dříví z Česka, tedy ve zpracovatelských závodech v rakouském a německém příhraničí," říká Musil.

To opět vytváří finanční tlak na těžební firmy. Těm by tak, podobně jako u kůrovce, vyhovovalo, aby státní firmě za kubík vytěženého dřeva platily nižší cenu, než v tendrech vysoutěžily.

Zda je situace tak kritická, aby Lesy ČR souhlasily se změnami smluv, nechtějí ale Lesy ČR ani ministerstvo zemědělství, pod které spadá, komentovat, uvedly Hospodářské noviny.

"Lesy České republiky se svými smluvními partnery průběžně komunikují a jednají," říká mluvčí úřadu Markéta Ježková. "Cílem je nalézt vhodná opatření pro řešení situace v rámci platného smluvního vztahu. Situaci na trhu Lesy ČR pečlivě monitorují a jsou připraveny v jednáních pokračovat," vysvětluje.

Dotazy na případné vypovězení smluv, finanční dopady takového kroku i další možná řešení nechalo ministerstvo i státní firma bez odpovědi. Ježková jen dodala, že ministerstvo již u státních Lesů ČR a Vojenských lesů dalo pokyn k omezení úmyslných těžeb dřeva, což by mohlo aspoň částečně snížit přetlak dříví na trhu.

Red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)