Vytisknout stránku

V Prostřední Bečvě začala těžba dřeva pro obnovu Libušína

Ve státních lesích v Prostřední Bečvě na Vsetínsku začala 15. 11. těžba dřeva, které bude využito pro obnovu vyhořelého Libušína na Pustevnách. Asi 360 metrů krychlových jedlové a smrkové kulatiny Lesy ČR darují Valašskému muzeu v přírodě, které je správcem Libušína.

Foto: Lesy ČR

"Libušín je roubená stavba a dřevo jako stavební materiál je podstatou této stavby. Dostáváme dřevo zhruba z místa, kde v době, kdy se stavěl Libušín, se těžilo. Mohli jsme si také vybrat dobu, kdy dřevo budeme těžit, při tom jsme vycházeli z moudrosti našich předků. Včera byl super úplněk, začínáme od úplňku dál při fázi ubývajícího Měsíce, kdy podle starých moudrostí dřevo má nejlepší kvalitu a nejlépe je použitelné jako stavební materiál," uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Dřevo se těží v nadmořské výšce asi 700 metrů nad mořem. Lesníci vybrali nejkvalitnější dříví, bez hnilob, poškození hmyzem či dřevokazných hub. Dřevo v několika lokalitách bylo vytipováno již dříve. "Při výběru jsme museli hledět na to, abychom naplnili technické parametry, především průměr dříví a taky délku. Pokud se všechny roubené prvky posčítají, tak podle projektu by měly dělat (délku) přes 3000 metrů," řekl Jaromír Válek z Lesní správy Rožnov pod Radhoštěm.

Těžbu a odvoz dříví zdarma zajišťují Vojenské lesy a statky ČR, využívají koní i moderní techniky. "Na dostupném místě se dřevo dále přeloží na přepravní techniku. Poté bude převezeno do technického zázemí zhotovitele stavby v Bystřičce, vzdálené od Libušína 40 kilometrů," uvedl výrobní náměstek Vojenských lesů a statků Libor Strakoš. Těžit se bude asi do poloviny prosince.

Les, ve kterém se bude těžit, spravují Lesy ČR. "Od začátku nám bylo jasné, že bychom chtěli jít příkladem v postoji k obnově zničeného Libušína. Vytipovali jsme proto vhodné porosty tak, aby poskytovaly dřevní hmotu odpovídající požadavkům projektu. Následně jsme čekali na signál od organizátorů soutěže na obnovu Libušína, abychom mohli spustit samotné těžby," uvedl generální ředitel podniku Daniel Szórád. Hodnota dřeva, těžby a všech souvisejících prací je podle něj asi milion korun.

Libušín, který před dvěma lety vyhořel, byl v Beskydech postaven v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Sloužil jako restaurace v místě vyhledávaném turisty a lyžaři. Muzeum se po požáru rozhodlo pro vědeckou rekonstrukci objektu, obnova začala letos v létě, hotová by měla být do tří let, stát bude téměř 80 milionů korun.

red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)