Vytisknout stránku

Vláda schválila 3 mld. ročně na opatření proti suchu

Aktualizováno 2. 6. Návrh opatření k omezení následků sucha, který počítá například s obnovou malých rybníků nebo budováním závlahových systémů, schválila 30. 5. vláda. Na opatření proti suchu by měly jít přes tři miliardy ročně.

Foto: Miroslav Pavlík

První etapa opatření na boj proti následkům sucha v letech 2016 až 2021 počítá každoročně s finančními nároky ze státního rozpočtu 2,4 miliardy korun, další 0,7 miliardy korun mají přispět investoři z vlastních zdrojů.

„Posledních dvacet let se u nás investovalo hlavně do protipovodňových opatření, riziko dlouhodobého sucha se ale přehlíželo. Přitom ochrana před dopady sucha je nejenom náročnější na přípravu, ale především vyžaduje výrazně delší časové období a nutnost přijetí ucelené strategie státní správy k jejímu naplňování," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ministerstvo zemědělství proto připravilo návrh na realizaci konkrétních opatření, který obsahuje i dlouhodobé dotační programy. Předpokládají se tři etapy v letech 2016–2021, 2022–2027 a 2027–2033.

„V rámci první etapy chceme podpořit hlavně zadržení vody v krajině, obnovovat rybníky a malé vodní nádrže, rozvíjet závlahové systémy nebo odbahňovat vodní nádrže," uvedl ministr Jurečka.

Přehled opatření - lesnictví

Již realizovaná opatření

Náhrady z lesního zákona - Opatření meliorací a hrazení bystřin v lesích

Jedná se nárokovou podporu poskytovanou podle § 35 zákona č. 289/1995 Sb. (lesní zákon) na projekty meliorací a hrazení bystřin v lesích prováděných z rozhodnutí orgánu státní správy lesů ve veřejném zájmu. Podpora je poskytovaná vlastníkům lesů a správcům drobných vodních toků. Podporovány jsou projekty meliorací lesní půdy, výstavby, oprav či rekonstrukcí objektů hrazení bystřin a retenčních nádrží v lesích. Cílem technických a biologických opatření je zvýšení ochrany lesní půdy a zlepšení vodohospodářských poměrů v lesích.

Chystaná opatření

Podpora výsadby melioračních a zpevňujících dřevin

Podpora bude poskytována podle nařízení vlády č. 30/2014 Sb., o stanovení závazných pravidel poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti na obnovu lesních porostů dřevinami, které jsou odolnější vůči negativním dopadům půdního sucha a podílí se na zlepšování vodního režimu v lesích. Nařízení vlády je aktuálně novelizováno s cílem poskytování uvedené podpory z kapitoly MZe na celém území ČR v lesích v gesci MZe (tj. mimo vojenské lesy a národní parky a jejich ochranná pásma – pokryté z kapitol MO, resp. MŽP).

Předkládaná opatření a programy tak jednak posílí vodní zdroje, a to zejména v regionech s častým opakováním sucha, a zároveň umožní v případě výskytu sucha zachovat či udržet zásobování obyvatelstva vodou, zemědělskou produkci, bezporuchový provoz elektráren a technologické postupy v průmyslu.

Do opatření ke zlepšení vodních a vláhových poměrů na zemědělsky obhospodařované půdě se každoročně investuje i několik miliard korun z prostředků evropských fondů v Programu rozvoje venkova či Operačním programu rybářství.

red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)