Vytisknout stránku

Do roka připraví ministerstva plán revitalizace Krušných hor

Ministři zemědělství a životního prostředí dostali za úkol předložit vládě do 1. listopadu 2016 program revitalizace Krušných hor. Novinářům to 19. 10. na výjezdním zasedání vlády v Ústí nad Labem řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Strategický dokument, který se týká zalesňování hor v Ústeckém a Karlovarském kraji, už odborníci připravují.

Lesní porosty podél česko-německé hranice na severozápadě Čech v 70. a 80. letech silně poškodila imisní kalamita. "Program revitalizace Krušných hor do roku 2030 bude zahrnovat investice v řádu několika miliard korun. Dotkne se 41 000 hektarů lesních porostů, které jsou jak v majetku Lesů ČR, tak obecních i soukromých vlastníků," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Mezi jinými ministerstvo plánuje další vápnění lesů pro zlepšení půdy či novou výsadbu. "Máme vyčleněny prostředky z národního rozpočtu, z rozpočtu Lesů ČR i ze dvou operačních programů," uvedl Jurečka. Ministerstvo nyní připravuje podrobnou analýzu současného stavu porostů v Ústeckém a Karlovarském kraji. Podle studie z roku 2008 by bylo třeba na obnovu porostů věnovat 3,4 až 5,4 miliardy korun.

V Krušných horách je k vápnění vhodných přibližně 22 000 hektarů porostu. Vápnění na necelých 9000 hektarech má již stát na příští dva roky nasmlouváno, počítá s výdaji přibližně 100 milionů korun. Zbytek by se měl vápnit od roku 2017, přibližně 4000 hektarů ročně, píše se v materiálu, který dnes vláda schválila.

Vláda by se měla zabývat obnovou lesů v Krušných horách

V evropském Programu rozvoje venkova je do roku 2020 připraveno na zlepšování životaschopnosti lesů skoro 500 milionů korun, mohou je ale čerpat lesníci z celé republiky. Od roku 2009 podpořil stát projekty Lesů ČR v lesních správách Klášterec, Litvínov a Děčín, z Operačního programu životní prostředí na ně šlo 168 milionů korun. Letos mohou na zlepšení druhové struktury lesů dostat majitelé lesů 27 milionů, v příštím roce 96 milionů korun.

Velkou potíž v lesích na severu Čech dělá správcům kloubnatka smrková, houba ničí porosty smrku pichlavého. Poprvé se objevila v roce 2009. Smrk je přitom Krušných horách nejrozšířenějším stromem. V posledním roce navíc smrky ve velkém napadla mšice. "Nesmí se s investicemi dlouho otálet, protože v horách jsou desítky hektarů suchých lesů," uvedl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM), který ocenil, že program obnovy bude schvalovat ještě současná vláda. "Tím budou dané termíny, kdy se s obnovou začne," řekl hejtman.

Smrky napadené kloubnatkou smrkovou v Krušných horách. Foto: archiv LOS VÚLHM

red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)