Logo
Vytisknout tuto stránku

Vlk má pomoci v boji s kůrovcem (TV Nova)

Petr SUCHOŇ, moderátor 
České lesy bojují s přemnoženou zvěří a kůrovcem. Oba problémy by podle ochránců přírody prý mohli pomoci vyřešit vlci. Ti totiž likvidují vysokou a černou zvěř, která zase ničí stromky. S touto teorií ale nesouhlasí mnozí myslivci ani majitelé hospodářských zvířat. 

Josef SIKORA, myslivec 
Vidíte, třebas tady ukousnuté, jo? 

Jan SOCHA, redaktor 
Vlastníci lesů jsou zoufalí. Malý brouk už několik let decimuje české lesy, jenže když lesníci vysadí nové stromy, likviduje je zase lesní zvěř. Na mladém lesním porostu si pochutnávají zejména srnčí zvěř, daňci, jeleni nebo divoká prasata. Jejich potravou jsou buky nebo duby, které se teď na místo vytěženého dříví vysazují. Jsou totiž odolnější. 

Josef SIKORA, myslivec 
Mladé stromky okusuje, ty výběžky, a na větších stromech zase tu kůru loupe. 

Jan SOCHA, redaktor 
Lesní zvěř, která je u nás extrémně přemnožená, tím ale brání obnově lesů. Nepomáhá ani zvýšený odstřel a podle ochránců přírody je řešením vlk. 

František PELC, ředitel, Agentura ochrany přírody a krajiny 
Z našich predátorů je vlk nejefektivnější regulátor těchto stavů. 

Jan SOCHA, redaktor 
V Česku jich je aktuálně kolem 70 a odborníci předpokládají, že jejich stavy budou narůstat. 

František PELC, ředitel, Agentura ochrany přírody a krajiny 
Obecně ve střední Evropě je na vlně přibývání a je to proto, protože on nachází jak v Německu, tak v Polsku, tak na Slovensku, ale i u nás velkou potravní nabídku v podobě té spárkaté zvěře. 

Jan SOCHA, redaktor 
To se ale nelíbí některým myslivcům nebo majitelům hospodářských zvířat, kteří se bojí jejich útoků. Podle nich by se naopak měly regulovat počty vlků. 

Josef SIKORA, myslivec 
Nejsem zastáncem toho, aby nám vlci likvidovali nějakou spárkatou zvěř. S tou spárkatou zvěří si udělá příroda sama pořádek. 

Jan SOCHA, redaktor 
Útok vlka letos v březnu připravil farmáře z jižních Čech o několik desítek jehňat. 

Radomír SOUKUP, farmář, Srní 
Je prostě strašný, když sem přijdete, jeden den vám tady jehňata prostě křičí, dovádějí a druhý den jsou prostě všechny mrtví. 

Jan SOCHA, redaktor 
Vlci loni způsobili myslivcům škody za 27 000 000. Škody po černé lesní zvěři jsou přitom mnohonásobně vyšší. Každoročně lestníky připraví o 7 miliard. Jan Socha, televize Nova.

Silvarium.cz | Provozovatel Lesnická práce s.r.o. | All Rights Reserved.