Logo
Vytisknout tuto stránku

Malý brouk likviduje městské lesy v JAR. V ohrožení je nejen avokádo (idnes.cz)Města Jižní Afriky trápí invaze černého brouka velikosti sezamového semínka. Škůdce kůrovcovitého typu likviduje tamní stromy s avokádem, ořechy i dřeviny s peckovitým ovocem.

Města Jižní Afriky trápí invaze černého brouka velikosti sezamového semínka. Škůdce kůrovcovitého typu likviduje tamní stromy s avokádem, ořechy i dřeviny s peckovitým ovocem. Nezastaví se před ničím a nikdo zatím neví, jak na něj.

Škůdce, označovaný jako PSHB (Polyphagous Shot Hole Borer), zaujal vědce již v roce 2008. Tehdy zamořil avokádové sady v Izraeli a miliony stromů v jižní Kalifornii. To, co postihlo Jižní Afriku, se ale pravděpodobně dá nazvat největší invazí těchto škůdců. Napsala o tom agentura Bloomberg.

Titěrný brouk procestoval tisíce kilometrů napříč Jihoafrickou republikou, v roce 2017 byl spatřen v jihoafrickém městě Pietermaritzburg. Kvůli nepříznivým vedlejším efektům globalizace se ale nyní objevil i v Kapském Městě, kam se dostal lodí vezoucí dřevěné pelety.

Odborníci se obávají, že škůdce dramaticky sníží avokádový porost v Johannesburgu, jednom z největších uměle vypěstovaných lesů na světě. Nyní může uhynout až 30 procent všech stromů.

Celý článek najdete zde.

Silvarium.cz | Provozovatel Lesnická práce s.r.o. | All Rights Reserved.